Nyheter

LMD følger biokullteknologi nøye

Landbruksdepartementet følger med på biokullteknologiforskningen som kan bidra til å redusere karbonnivået i lufta, men mener det gjenstår en del arbeid for å kutte ytterligere på utslippet.

Publisert Sist oppdatert

Oslo (NTB): – Utslippskutt må skje ved at landbruket bidrar med produkter som erstatter bruk av fossile ressurser, sier statssekretær Terje Halleland (Frp) i Landbruksdepartementet til Nationen.

Han mener økt lagring av karbon i jordsmonn og skog er et nødvendig tiltak for å redusere karbonnivået i lufta.

Siden 1990 har utslippene fra jordbruket gått ned med 11 prosent, selv om produksjonensnivået har økt. Halleland mener det gjenstår en del arbeid for å kutte utslippet ytterligere.

Han henviser til rapporten «Landbruk og klimaendringer» der det fremgår at utslippene i jordbruket potensielt kan kuttes med inntil 20 prosent.

Ifølge forskerne Erik Joner og Daniel Rasse ved Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) på Ås kan biokullteknologi bidra til å halvere miljøgassutslippet i jordbruket. Men Joner poengterer at det er mer realistisk om denne teknologien står for nærmere 20 prosent.

Halleland ønsker ikke å si noe om hvorvidt departementet har vurdert karbonkompensasjon for biokullbønder.

– Vi vil komme tilbake til Stortinget med dette, sier Halleland. (©NTB)

Powered by Labrador CMS