Nyheter

7500 søknader om erstatning for skadde og ødelagte avlinger

Norske bønder har sendt nesten 7500 søknader om tilskudd etter å ha fått avlinger ødelagt av tørke og ekstremvær i sommer. Det er sju-åtte ganger over normalt.

Publisert Sist oppdatert

Det nøyaktige antallet elektroniske søknader om tilskudd som var mottatt innen fristen 31. oktober, er på 7466, opplyser Landbruksdirektoratet til NTB. Tallet kan øke noe når papirsøknader og søknader som har fått dispensasjon fra fristen er registrert.

Når vær, vind og lignende forhold hindrer bøndenes produksjon, kan de søke om tilskudd fra staten for å dekke tapt inntekt.

Til sammenligning sendte norske bønder inn til sammen 1052 søknader om kompensasjon for produksjonssvikt i fjor, mens det i tørkeåret 2018 ble sendt inn 14.419 søknader om erstatning. Da ble det utbetalt i underkant av 1,8 milliarder kroner.

I et «normalår» kommer det vanligvis inn 500 til 1000 søknader om tilskudd ved produksjonssvikt.

Tørke, flom og ekstremvær

Årsaken til de høye tallene i år er i hovedsak tørken på Sør- og Østlandet tidlig på sommeren og flom som følge av ekstremværet Hans. I enkelte områder er skadeårsaken også en kombinasjon av disse. I tillegg har det vært tørt i deler av Troms og Finnmark, ifølge Landbruksdirektoratet.

Omfanget er størst i Oslo og Viken og i Innlandet som ble rammet av tørke og deretter flom. Her er det skader spesielt innen korn og grovfôr. Disse fylkene står for rundt tre av fire – 75 prosent – av de innsendte søknadene.

Det ventes i tillegg en del søknader for grovfôr i Agder og i Troms og Finnmark som følge av tørke. Enkelte potetprodusenter, særlig i Innlandet, er hardt rammet av flom. Produsenter av mandelpotet ser ut til å være spesielt berørt.

Utvider støtten

Produksjonssviktordningen for bønder utvides etter ekstremværet Hans, opplyste regjeringen tidligere i høst.

Eksisterende tak for erstatning for grovfôr, korn og annet frø til modning er endret fra 750.000 kroner til 900.000 kroner. For frukt og bær, poteter og grønnsaker økes satsen fra 1,5 til 1,8 millioner kroner.

Disse er rammet:

* Grovfôr (husdyr og salg): 2386 søknader

* Korn og annet frø til modning: 4716 søknader

* Poteter: 107 søknader

* Grønnsaker: 56 ventede søknader

* Frukt: 45 ventede søknader

* Bær: 40 ventede søknader

* Honning: 116 søknader

– Det er ingen tvil om at dette vil gå utover hvor mye norsk mat vi vil klare på levere i år. Samtidig viser det hvor viktig det er at vi har en matvareberedskap. Neste storflom og tørkesommer kan bli enda verre, sa landbruks- og matminister Geir Pollestad (Sp) til NTB da prognosene kom inn i september.

Powered by Labrador CMS