Nyheter

Akrylamid kan gi DNA-skader

I en ny doktorgrad har Stipendiat Siri Helland Hansen og medarbeidere ved Folkehelseinstituttet funnet at akrylamid i matvarer kan gi visse typer DNA-skader i kroppens celler.

Publisert Sist oppdatert

I sin avhandling har Helland Hansen bekreftet at det er glysidamid – kroppens nedbrytningsprodukt av akrylamid – som forårsaker DNA-skadene.

Siri Helland Hansen har brukt mus og menneskeceller i sine eksperimenter. Glysidamid viser seg å gi nesten like mye DNA-skader i testikkelceller som i andre organer. Hun fant også at hvite blodceller hos mennesker får noe mer DNA-skader enn tilsvarende celler fra mus, når de utsettes for glysidamid i laboratoriet.

Betydningen av denne type DNA-skader er ennå ikke avklart, men studiene antyder at skadene ikke fjernes raskt ved hjelp av cellenes spesielle mekanismer for å reparere DNA, skriver Folkehelseinstituttet på sine nettsider.

Powered by Labrador CMS