Nyheter
Apotek i fare?
«Det er ikke dagligvarebutikken som skal betale regningen for å redde utkant-apotekene.»
Dagligvare- og servicehandelen selger så mye Paracet og Ibux at apotekene frykter nedleggelser. Det må ikke bli noe argument mot legemiddelsalg i butikkene.
Det er en stor fordel for forbrukerne at reseptfrie legemidler er enkelt tilgjengelig for flest mulig. Her ser dagens ordning ut til å være en god løsning.Dagligvarehandel og faghandel kan selge produktene i konkurranse, med vekt på sine egne styrker. Dagligvarebutikken kan selge billig og gi muligheten til å handle alt på ett sted. Apoteket kan spille på tillit og fagkunnskap og bidra med rådgivning. Bare for å nevne noen eksempler på argumenter.
Samtidig forstår vi godt bekymringen for at utkantapotek kan bli nedlagt. Etter at det ble fritt frem for å etablere apotek, har bransjen investert over evne. Eksisterende apotek ble kjøpt svært dyrt, og det ble bygd flere nye apotek enn det strengt tatt er behov for. Derfor måtte vi regne med noen nedleggelser før markedet stabiliserer seg.De dyre oppkjøpene og nyetableringene har stort sett skjedd på steder med mer enn ett apotek. Men nedleggelsene kan komme også på mindre steder.
Da er det viktig for regjeringen å holde tungen rett i munnen og ikke la det ene gode formålet ødelegge for det andre. At reseptfrie legemidler er enkelt tilgjengelig, er i stor grad et spørsmål om forbrukerpolitikk. Hvor de skal selges, er det forbrukerne selv som bestemmer, og slik bør det fortsatt være. Engasjementet fra Helsedepartementet og Legemiddelverket bør først og fremst dreie seg om å fastslå hvilke legemidler som det er medisinsk forsvarlig å selge i dagligvarebutikkene.Hvordan apotekdekningen er i utkant-Norge, derimot, er mer et spørsmål om helsepolitikk. Det handler om å sikre tilgangen på de legemidlene som en dagligvarebutikk ikke bør, kan eller vil selge uten å ansette egne farmasøyter.Hvis det skjer en utvikling på dette området som departement og storting ikke liker, må det løses på den naturlige måten: Vil myndighetene øke inntjeningen til utkant-apotekene, bør det skje enten ved å legge opp prispolitikken på reseptbelagte legemidler deretter, eller ved å gi støtte i en eller annen form. Det er ikke dagligvarebutikken som skal betale regningen for å redde utkant-apotekene ved å nektes å selge reseptfrie legemidler.