Nyheter

Bedre butikk-tv SKØYEN I OSLO:

SKØYEN I OSLO: Billigere, bedre fleksibilitet og automatisk fjernstyring. Det er bare noen av fordelene med det nye butikk-tv-systemet til Cisco. - Dette gir helt nye muligheter uten tunge investeringer, fastslår Nils-Ove Gamlem.

Publisert Sist oppdatert

Butikk-tv har ennå ikke gjort det store inntoget i norsk dagligvarehandel. Flere har prøvd med forskjellige løsninger, men i dagligvarebutikkene er det fortsatt en sjelden forekomst. Nå mener derimot Cisco å ha løsningen som gjør butikk-tv både rimeligere og mer fleksibel.

Med en egen avspiller-enhet som kan fjernstyres fra sentralt hold, får man blant annet et sikrere system enn et som er pc-basert, samtidig som det gir nærmest uante muligheter i forhold til innholdsstyring. - Man kan sende forskjellig innhold fra butikk til butikk. Man kan lage egne spillelister, eget innhold og man kan differensiere innholdet i forhold til tidspunkt på dagen, sier Gamlem.

I tillegg gir teknologien muligheter til å skape automatiske hendelser. Man kan for eksempel la spillelisten snakke med lageret til butikken. Har man mye sardiner, kan det for eksempel trigge en sardinkampanje i butikk.

- Men kanskje noe av det viktigste: Dette systemet krever ingen kompetanse ute i butikk, sier Gamlem.

ØKT OMSETNING

Norsk Tipping er blant Ciscos kunder som tester ut skjermsystemet hos kommisjonærer. - Det gir nye muligheter i forhold til informasjon til kunden, og foreløpig viser pilotfasen at omsetningen øker hos de kommisjonærene som har fått det på plass, sier Gamlem.

Nå jobber Cisco for å få på plass flere tusen skjermer i norske butikker. - Vi er kommet dithen at kjedene begynner å bruke teknologi som konkurransefortrinn. Vi er i dialog med flere kjeder om plassering av flere skjermer i hver butikk, og med forskjellig innhold på hver, forteller Nils-Ove Gamlem, som regner med flere piloter nå i 2007.

BEDRE HANDLEOPPLEVELSE

Og som Gamlem presiserer: - Investeringsnivået for en butikk er blitt mye lavere.

Han anslår 30 000 - 40 000 kroner per butikk for en skjerm med spiller og oppsett. - LCD-skjermene er blitt mye billigere, og kostnadsnivået på spilleren og teknologien bak er blitt mye lavere, sier Gamlem.

Han poengterer for øvrig at butikk-tv ikke bare er egnet til å pushe reklame. - Den kan brukes til mye nyttig, for eksempel å gjøre køtiden for kunden mer interessant. Hva med å vise kokeprogram eller komme med middagstips? Man kan gjøre noe med hele handleopplevelsen, fastslår Gamlem.

- Eller kjøre opplæringsprogram for de ansatte for eksempel, tilføyer han.

Og når det gjelder tekniske installasjoner, trenger du som kjøpmann ikke noe annet det butikkdatasystemet du bruker fra før.

Powered by Labrador CMS