Nyheter

Billigsalg om kvelden

ENDRING: Fagkunnskapen er ikke hva den engang var; det betyr nye utfordringer for Japans fiskehandlere.

Publisert Sist oppdatert

Gamle dagers familiedrevne fiskebutikker i Japan kunne selge en hel fisk og dele den opp slik at kunden kunne spise de beste bitene rå om ettermiddagen, og resten kokt eller stekt neste dag. Nå til dags er det ingen automatikk i at et supermarked har ansatte med gode nok kunnskaper til å gjøre akkurat det. Det er også en grunn til at ferdigkuttingen og de skreddersydde produktene er blitt så viktig.

Samtidig stiller den store sortimentsbredden helt andre krav til japanske butikker enn til norske hvis de skal klare å holde svinnet nede. Å putte gårsdagens fisk i en varm ferdigrett, er sjelden noe godt alternativ.

Derfor er varetrykk nesten et fremmedord i japanske fiskedisker. Pakkene med ferske fiskeprodukter står ofte bare én i høyden i kjølediskene. Til nød står det tre-fire lag med produkter oppå hverandre med en gang dagens leveranser kommer. Utpå ettermiddagen tynnes det ut, og det er ikke noe nederlag for butikken om kundene ser bunnen på kjøleren.

Om kvelden blir det nemlig billigsalg på de produktene som ikke er blitt solgt. - Mange kunder utnytter den muligheten og venter til kvelden bare for å få billig fisk. Når bredden er så stor, er det den eneste muligheten å unngå stort svinn på, sier Kazuhisa Fukumoto.

Powered by Labrador CMS