På NHOs stand under Arendalsuka fredag, fikk publikum smake frukt og kyllinggryte laget av ingredienser som er hentet fra et overskuddslager. Fra venstre: Lars Hillestad, sjefskokk ved Bakgården bar og restaurant i Kristiansand, Anne Marie Schrøder, kommunikasjonssjef i Matvett, og Merete Habberstad, kommunikasjonsdirektør i NHO Reiseliv.
Nyheter
Blir med i kampen mot matsvinn
NHO Reiseliv starter et prosjekt mot matsvinn i samarbeid med Matvett. Matsvinnet på hotell- og restaurantkjøkken skal kartlegges, og de egentlige årsakene til at svinn oppstår skal finnes.
Målet er å komme opp med løsninger og tiltak som virkelig monner for å få bukt med problemet.
Matproduksjon står for rundt 30 prosent av klimagassutslippene globalt, og 1/3 av maten som produseres i verden kastes. Hvert år kaster vi nordmenn rundt 350 000 tonn mat som kunne ha vært spist. Dette er hverken heldig for miljø eller klima. Dessuten er det mye penger å spare på å kaste mindre mat. På vegne av restauranter, hoteller og overnattingssteder har derfor NHO Reiseliv engasjert seg i matsvinnproblematikken.
– Det kastes mye mat både i privathusholdninger og i industrien, og det er dessverre ingen grunn til å tro at ikke det samme er tilfelle for hotell- og serveringsbransjen. Nå vil reiselivsnæringen gjøre noe med dette, sier kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad i NHO Reiseliv i en pressemelding.
For å markere startskuddet for prosjektet inviterte NHO Reiseliv og Matvett til café, og utstilling av matkastebordet, på NHO-standen under Arendalsuka fredag. Menyen var selvfølgelig basert på råvarer som er hentet fra overskuddslager.
Sammen med flere andre aktører i næringslivet og statlige organer er NHO Reiseliv blitt deleier i matbransjens satsning mot matsvinn, Matvett.
– Sammen skal vi jobbe frem flere ideer som helt konkret kan få oss til å kaste mindre mat, sier Habberstad.
– Det er flott at reiselivsnæringen nå engasjerer seg i arbeidet med å forebygge og redusere matsvinn. Det er gjennom samarbeid i verdikjeden at vi kan utvikle verktøy og finne de beste tiltakene, sier kommunikasjonssjef Anne Marie Schrøder i Matvett.