Nyheter

Digitalt på hyllekanten

Elektroniske hylleforkanter er på vei inn i norsk dagligvare, og denne gang er det alvor. Lavere priser og finanskrisen baner vei for ny teknologi.

Publisert Sist oppdatert

Elektronisk prismerking på hyllekantene har vært prøvd ut i norsk dagligvare tidligere, og et lite knippe butikker benytter seg allerede av det. Hittil har imidlertid bransjen vært ganske lunken. Ikke bare har det vært kostbart, men teknologien kunne også vært bedre. Men nå legger flere av leverandørene inn et nytt gir, og mye tyder på at det kommer til å løsne for digital prismerking i norsk dagligvare.

– Det er flere forhold som spiller inn, og finanskrisen er ett av dem. Man har behov for å effektivisere, men vil gjøre det på en positiv måte. Med denne teknologien sparer du en masse arbeidstimer, sier salgsdirektør Stig Arnesen i Wincor Nixdorf til Handelsbladet FK.

– Det å prise om varer er tidkrevende og kostbart, og ikke akkurat spesielt givende arbeid. Men det må jo gjøres. Samtidig er det slik at manuell prising gir rom for feil, og akkurat det er det veldig stort fokus på nå. Det har vært skrevet mye i det siste om at prisen på hyllekanten ikke stemmer med den i kassen, og nå varsler Forbrukerrådet at det er aktuelt å gi bøter. Og det er ikke småbøter det snakkes om, men om summer sett i forhold til den aktuelle kjedens omsetning. Da gjelder det for kjedene å ha gode rutiner, eller å ha gode automatiske systemer, sier Arnesen, og legger til:

– Med elektroniske hylleforkanter oppdateres alle prisene på hyllene samtidig som de oppdateres i kassene, og dermed unngår man problemet med ulik prisinformasjon.

Med en underliggende finanskrise og trusler om bøter, er aktørene i dagligvarehandelen blitt mer interesserte i å diskutere automatisk prisoppdatering. Når teknologien i tillegg er blitt bedre og mer stabil, samtidig som prisene er skrudd kraftig ned, øker interessen enda mer.

– Prisnivået er et helt annet nå enn for bare få år siden. La oss si at du har en dagligvareforretning med 3 000- 4 000 varer fordelt på 700 - 800 kvadratmeter. Da få du et ferdig installert anlegg fra oss for rundt 250 000 kroner. Tidligere lå prisen for en slik leveranse på et sted mellom 500 000 og én million kroner, sier Stig Arnesen.

Wincor Nixdorfs brikker kommer i ulike størrelser, er godkjente av både Forbrukerrådet og Konkurransetilsynet, og gir naturligvis butikkjedene mulighet til å profilere seg med sine respektive logoer og annen ønsket informasjon.

– Når løsner det for elektroniske hyllekanter i norsk dagligvare?

– Om seks måneder vil de første butikkene ha tatt i bruk våre løsninger, sier salgsdirektøren, som bekrefter at selskapet er i kontakt med både kjeder og enkeltbutikker om installasjoner.

Etter det Handelsbladet FK kjenner til, er også konkurrentene på hugget med sine respektive systemer. Lindaks Shelf Manager finnes allerede i enkelte Coop-butikker, mens PSIs Smartmedia blant annet har fått en fot innenfor hos Norgesgruppen. Men til tross for at man flere ganger har varslet at «nå kommer det», har etableringstakten vært ganske lav. Stig Arnesen i Wincor Nixdorf er imidlertid sikker på at 2009 blir året da det endelig løsner.

– Interessen fra kjedene og butikkene er en helt annen nå enn den har vært tidligere, dette er rett og slett riktig tidspunkt for å satse på elektroniske forhyllekanter, sier Arnesen til Handelsbladet FK.

Powered by Labrador CMS