Nyheter

Dømt til fengsel etter at jente døde av allergianfall

Publisert Sist oppdatert
(NTB-DPA): To restaurantsjefer er dømt til fengsel i Storbritannia etter at retten fant dem ansvarlige for dødsfallet til en 15 år gammel jente.

15-år gamle Megan Lee døde etter en ekstrem allergisk reaksjon etter å ha spist ta-med-mat fra den aktuelle restauranten. Maten inneholdt spor av nøtter, som 15-åringen var allergisk mot.

Retten i Manchester fant restauranteier Mohammed Kuddus (40) og daglig leder Harun Rashid (38) skyldige i grov uaktsom forvoldelse av en annens død. Kuddus ble dømt til to års fengsel, mens Rashid ble dømt til tre års fengsel.

Påtalemyndigheten framholdt under rettssaken at de to hadde mislykkes i å beskytte den 15 år gamle jenta som kunde.

– Deres totale forakt for forbrukernes sikkerhet var utrolig, sa aktor Karen Tonge.

– Ingen av de nødvendige systemene var på på plass for å beskytte Megan eller noen andre kunder med en kjent allergi, sa hun videre.

En annen restauranteier ble dømt til seks års fengsel i 2016 etter at en 38 år gammel mann døde, også han av nøtteallergi etter å ha spist ta-med-mat.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS