Nyheter

Fanebust langer ut

Coop-sjef Svein Fanebust smeller til mot både Stein Erik Hagen og matmaktutvalgets leder Einar Steensnæs i dagens VG.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg ser at Stein Erik Hagen sier at han sitter langt unna prosessene i Orkla som påvirker prisen på matvarene de selger. Det rimer ikke. Han og styret i Orkla bestemmer resultatgraden og den kan han sette ned, sier adm. direktør Svein Fanebust i Coop Norge Handel til VG. Avisen skrev i går at flere av de store leverandørene har økt sine overskudd de siste årene.

Orkla, hvor Hagen er største eier med 25 prosent, har tre selskaper på topp ti-listen over dagligvareprodusenter med høyest overskudd (Stabburet, Lilleborg og Nidar).

– Hvis Hagen og styret i Orkla reduserer resultatkravet, kan det umiddelbart gi lavere priser på dagligvare de produserer. Det vil gi oss lavere innkjøpspris, sier Fanebust til VG. Han mener opplysningene om leverandørenes økte inntjening gjør at Matkjedeutvalgets leder, Einar Steensnæs, er avkledd:

– Vi opplevde det som foruroligende at han skjermet produsentene i utvalgsarbeidet. Han ønsket ikke å se på deres makt.

Det er Steensnæs uenig i: – Det er ikke slik at dette drar teppet under et års arbeid. Det er bare noen få store matvareprodusenter som kan utøve en tilsvarende makt som den som representeres av dagligvarekjedene, sier utvalgslederen til VG.

Powered by Labrador CMS