Nyheter

Fant glyfosat i tysk øl

en tysk miljøvernorganisasjon fant rester av sprøytemiddelet i 14 av de mest populære ølene i Tyskland, skriver Nationen.

Publisert Sist oppdatert

Miljøvernorganisasjonen Umweltinstitut München har skapt bølger i Tyskland etter at de testet 14 forskjellige tyske øl etter rester av glyfosat, det mest brukte sprøytemiddelet i verden, skriver Nationen.

I sin rapport, skriver Umweltinstitut at alle prøvene inneholdt rester av sprøytemiddelet. De høyeste verdiene lå på 29,74 mikrogram per liter, 300 ganger høyere enn grenseverdien i vann, som er 0,1 mikrogram per liter. Selv de laveste verdiene lå fem ganger høyere enn det som er tillatt i vann.

– Alle ølene vi testet inneholder glyfosat. Renhetsloven risikerer å bli gjort til en farse på sitt eget 500-årsjubileum, sier biolog Sophia Guttenberger i en pressemelding.

Powered by Labrador CMS