Nyheter

Får fersk fisk - men handelen holdes utenfor

OMVEI: For seks år siden måtte Rimi-butikker i Arendal ut med 119 000 kroner i bøter og inndragning for å ha kjøpt reker fra en tråler og solgt dem videre til kundene sine. Nå åpner Fiskeridepartementet for fersk fisk rett fra båten - men bare til spisestedene.

Publisert Sist oppdatert

To Rimi-butikker ble dømt for å kjøpe reker og selge dem videre til kundene sine. Beine veien-prosjektet prøvde å få med fisk under lokalmatparaplyen i Rogaland, uten resultat. Den eneste dagligvarebutikken som har klart å få fisken direkte og fersk, er Eide Handel, som har fått godkjennelse som fiskemottak.

Skiftende fiskeriministre har sagt nei til å endre reglene slik at butikkene kan få fersk fisk direkte fra båten. Nå ligger det likevel an til en endring - men bare for restauranter.

- I Fiskeri- og kystdepartentets strategi for kystbasert reiseliv 2008-2011 er et av delmålene at lokal sjømat skal bli lettere tilgjengelig for norske serveringssteder, understreker rådgiver Ane Storvestre Bjørkum.

Nå har et forslag til nye retningslinjer vært på høring. Det innebærer en åpning for å levere direkte til godkjente restauranter og spisesteder. Kravet er at det er snakk om under 100 kilo fersk, villfanget fisk der det ikke er godkjente mottaksvirksomheter i rimelig avstand.

Departementet regner med at saken kommer til å bli avklart allerede denne uken.

Powered by Labrador CMS