Nyheter

Fare for apotekstreik

Det ble i natt brudd i tarifforhandlingene mellom Farmasiforbundet/Parat og arbeidsgiverforeningen Virke. Det betyr at det kan bli streik i apotekene hvis mekling ikke fører fram.

Publisert Sist oppdatert

Det ble natt til torsdag brudd i forhandlingene mellom arbeidsgiverforeningen Virke og Farmasiforbundet/Parat, som organiserer de fleste av landets apotekteknikere - den største yrkesgruppa i norske apotek. Apotekteknikere i Apotek 1, Boots og ikke-kjedeeide apotek er omfattet av disse forhandlingene.

- Etter to dagers intense forhandlinger har det ikke lykkes oss å få til en løsning. Vi opplever ikke å ha fått gjennomslag for våre krav, og et brudd var dessverre uunngåelig, sier forhandlingsleder Renate Messel Hegre i Parat i en pressemelding. Parat er Farmasiforbundets moderorganisasjon.

– Farmasiforbundet er opptatt av at apotekteknikernes kompetanse skal verdsettes, og at lønnsetterslepet skal tas inn. Dette har det så langt vært vanskelig å nå fram til arbeidsgivermotparten med, sier hun.

- Dette er et stort paradoks, ikke minst med de siste dagers medieoppslag friskt i minnet. Her kommer det tydelig fram at kompetansen i apotekene er for dårlig – blant annet viser Legemiddelverkets undersøkelser lovbrudd ved 59 av 60 apotek. Nå må apotekkjedene ta dette på alvor, sier Hegre, som viser til hvor viktig det er med riktig kompetanse i norske apotek.

- Apotekteknikerne er autorisert helsepersonell, og er svært viktige for å kunne opprettholde apotek som en troverdig faghandel også i framtida, sier hun.

Nå går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren. Dato for mekling er ennå ikke fastsatt. Fører ikke meklingen fram, vil Farmasiforbundet/Parat ta ut apotekteknikere i streik på en rekke apotek over store deler av landet.

Powered by Labrador CMS