Nyheter

Fersk butikk med fersk suksess

SKIEN: Butikken er fersk. Likevel sørger til dels ferske ansatte for suksess med ferske produkter. Assisterende ferskvaresjef og NM-finalist Trine Vik regner med å få det enda bedre til med mer rutine.

Publisert Sist oppdatert

Egentlig var fisk det siste hun hadde lyst til å arbeide med i ferskvareavdelingen. Men Trine Vik tok jobben på Meny Myren i Skien likevel. Noen måneder senere var hun i NM-finale i Ålesund. Der gikk ikke alt like bra, så nå satser hun på bedre resultat neste år.

Til daglig er det nemlig ikke mange som kan matche utbudet i

fiskedisken til Meny-butikken i Skien. Der byr Vik på en lang rekke egenkomponerte delikatesser. I motsetning til den ubearbeidede, ferske fisken er de ikke utstyrt med noen kilopris. - Kundene spør ikke, heller, forteller Vik. Når maten ser så fristende ut, er de ikke opptatt av prisen.

I BUTIKK IGJEN

Sjefen, Odd Hatling, er fornøyd med å være i butikk igjen. I 2003 kom han til finalen da Handelsbladet FK kåret Årets kjøpmann. Den gangen var han sjef på Maxi i Larvik. Senere har han vært kjedesjef, og han har vikariert som sjef for hele Maxi-kjeden. - Det er best å være i butikken, der kunden er, i stedet for å sitte halve dagen i bil, mener den ferske Meny-kjøpmannen. Forskjellen mellom Ica og Norgesgruppen? I motsetning til mange andre som har gått samme veien, har Hatling et positivt svar:

- Den største forskjellen mellom å drive i Maxi og i Meny, er flaten. Maxi-butikkene jeg drev, var fra 2 500 til 4 000 kvadratmeter. Denne butikken er 1 000. Det var rart i starten. Men konseptet til Maxi synes jeg er flott, sier Odd Hatling.

MATGLEDE

Nå er det matglede for alle penga. Bare et år etter åpningen har Meny Myren rukket å bli best i sør og kommet til finalen i kåringen av Årets matgledebutikk.

- Vi er store på matglede. Der er mye av forskjellen på et stormarked og et supermarked. De små tingene vi gjør og tipsene vi gir slik at folk synes det er ålreit å handle her, ifølge sjefen.

Kundeundersøkelsen viser at tilgjengelighet og åpningstider (lengst i Skien) er viktige grunner til å trekke kundene. Når de først er innenfor, roser de kvaliteten på fisk, frukt og grønt. Ni av ti av dem som har egne kommentarer, skryter av betjeningen. Den første halvdelen av butikken er viet til ferskvarene. - Det er her slaget står, sier Meny-kjøpmann Odd Hatling.

Powered by Labrador CMS