Nyheter

Fjerner brunost fra menyen

Horten kommune bannlyser prim og brunost i barnehage og SFO når nye felles retningslinjer for kosthold nå er i ferd med å innføres i hele kommunen.

Publisert Sist oppdatert

– Brunost og prim inneholder så mye sukker og vi vet i dag at barn sitter mer stille og spiser mer kaloritett mat. Det smaker godt med brunost, men det inneholder ingenting som barnekroppen kan nyttegjøre seg av. Derfor vil vi ikke servere brunost på kommunens arenaer, sier Linda Jakobsen i kommunen til NRK.

I de nye retningslinjene til Horten kommune står det også at svært salt kjøttpålegg bør byttes til renere kjøttprodukter. At brødet og knekkebrødet bør være av det groveste slaget. De jobber med kommunens felleskjøkken om å få til sunnere varme måltider flere ganger i uka. I tillegg skal det servers mer fisk og grønnsaker.

Powered by Labrador CMS