Nyheter

Fra giljotin til Grønt punkt

Hoderuller: - Huff, jeg vet nesten ikke om du kan skrive om min første jobb, det er så grotesk, sier Jaana Røine. Grønt Punkt Norge-sjefen startet karrieren som giljotinoperatør i Finland.

Publisert Sist oppdatert

Det var som nyutdannet laborant at Jaana Røine fikk jobb som forskningsassistent ved universitet i hjembyen Kuopio. Der ble hun introdusert for et merkelig, lite apparat.

- Hva er det? spurte jeg sjefen. «Det er en giljotin», svarte han. Faktum er at jeg har kappet hodet av 600 rotter! forteller en noe brydd emballasjeretursjef.

- Vi forsket på nikotinens og alkoholens påvirkning på hjernen, i tillegg til hvilken virkning kreftmedisin har på de indre organer. Det var i forbindelse med at vi skulle dissekere rottene at vi brukte giljotinen, forteller Røine, som opprinnelig hadde sett seg ut en kurs innenfor medisin eller farmakologi. - Men så traff jeg en nordmann, flyttet til Norge og giftet meg, og da var det bare å begynne helt på nytt. I begynnelsen jobbet jeg hos svigerfaren min for å lære meg norsk, og utdannet meg samtidig til blomsterdekoratør. Deretter tok jeg økonomi og administrasjon på Lillehammer.

Etter endt utdanning havnet Røine i American Express, før hun kom til Grønt Punkt Norge for 12 år siden. Først som administrasjonssjef, deretter som markedsdirektør, før hun landet toppjobben og ble adm. direktør. Og i den rollen trives Røine som plommen i egget.

- Ingen dager er like, og det skjer noe hele tiden. Du har sikkert lagt merke til at jeg liker å snakke; tenk om jeg ikke hadde møtt mannen min og flyttet til Norge. Kan du forestille deg meg sitte alene på et laboratorium? Det hadde aldri gått, konstaterer Jaana Røine.

- Hjembyen din, Kuopio, hvor ligger den på kartet?

- Midt i landet, det er Finlands Trondheim. Du kan godt si at jeg er finlandstrønder, vi snakker en litt annerledes dialekt, også.

Powered by Labrador CMS