Nyheter
Frir til Norgesgruppen
MER: Konsernsjef Villy Rasmussen i Dagrofa, Norgesgruppens danske partner, ønsker et enda tettere samarbeid om innkjøp, emv og konseptutvikling. Men først skal Kiwi ut i det danske lavprismarkedet.
Om kort tid åpner de første Kiwibutikkene i Danmark, med Villy Rasmusen som styreleder i det nye dansk/norske selskapet Kiwi Danmark. Første delmål er 50 butikker, så 100 butikker, og i løpet av 2009 skal Kiwi bli landsdekkende. Som Handelsbladet FK har omtalt tid ligere, er det butikkene i Dagrofa-kjeden Alta som utgjør startporteføljen til Kiwi.
- Forretningsplanen er klar, og tilpasset det danske markedet. Det blir ingen kopi av den norske kjeden, for vi har sett på etableringen med danske briller. Det er nok av eksempler på hvordan det går når man ikke tilpasser dagligvarekjedene til nasjonale forhold, det er bare å se på hvordan det gikk med Lidl, sier konsernsjef Villy Rasmussen til Handelsbladet FK.
Konseptutvikling
Villy Rasmussen tror samarbeidet med Norgesgruppen, og med svenske Axfood, vil øke fremover, spesielt rundt det felleseide selskapet United Nordic.
- Vi bør arbeide enda tettere sammen når det gjelder innkjøp, egne merker og konseptutvikling. Jeg snakker ikke bare om dagligvarer, for det er kanskje enda mer aktuelt innenfor storhusholdning (foodservice). Som grossist har vi flere felles kunder, som hoteller og bensinstasjonskjeder. I f remtiden tror jeg det blir avgjørende at man utvikler konsepter tilpasset enkeltkunder, slik at man knytter kundene tettere opp til seg, sier Dagrofa-sjefen. Villy Rasmussen nevner Norgesgruppen og Fresh som eksempel på hvordan man skreddersyr et konsept opp mot en stor kunde.
Samarbeid og deleierskap
Dagrofa eies av Skandinavisk Tobakskompagni (55 prosent) og danske kjøpmenn gjennom selskapene KFI Figros og KFI Detail (45 prosent). Mange analytikere som følger bransjen, har spekulert i om det er en eiermiks som åpner for oppkjøp, et scenario der både Norgesgruppen og Axfood ville være aktuelle som kjøpere. - Dagrofa er ikke til salgs, det er budskapet fra våre aksjonærer, sier konsernsjef Villy Rasmussen.
- Dere har en nordisk strategi, kan det bli aktuelt med en etablering utenfor Danmark?
- Vi har en nordisk strategi, basert på samarbeid. Det vi måtte gjøre i Norge og Sverige, skal vi gjøre i samarbeid med våre samarbeidspartnere. Det regner jeg med også er gjensidig, sier Dagrofa-sjefen.
Store ambisjoner
Dagrofa har store ambisjoner om vekst, både på kort og lang sikt. Mens Kiwi skal ta seg av lavpris i dagligvaremarkedet, skal Spar, Superbest og andre kjedekonsepter ta seg av resten. Målet er en markedsandel på 30 prosent i Danmark, en vekst på 10 prosentpoeng. Visjonen frem til år 2015 er at eksisterende og nye virksomheter, skal bidra med minst 35 milliarder kroner i økt omsetning. Det er mer enn en dobling fra dagens nivå.
Imens skjer det mye på struktursiden, i og rundt Dagrofa, og blant kjøpmennene som har Dagrofa som grossist. Etablering av profilhus, flere egeneide butikker og et eiermessig tettere forhold til kjøpmennene, er en del av fremtiden.
- Det er riktig oppfattet at det blir en modell som er nokså lik den som Norgesgruppen har. Strukturmessig ligger vi nok noen år bak Norgesgruppen, for vi har historisk arbeidet mest som grossist. Men nå kommer vi, sier konsernsjef Villy Rasmussen til Handelsbladet FK.