Nyheter
Full sjømat-kollaps
LONDON: Snart blir hele fiskedisken overflødig. Innen 2048 kommer bestandene til å kollapse. All sjømat forsvinner, ifølge en rapport som bladet Science presenterer.
- Tendensen er mye alvorligere enn alt vi hadde mistanke om, sier Boris Worm ved Dalhousieuniversitetet i Halifax i Canada. Han har ledet arbeidet i et team med forskere fra USA, Canada, Sverige og Panamà.
NORDSJØEN
Forskerne har brukt fire år på analysere egne eksperimenter, andre studier fra 48 områder og globale fangstdata fra FN helt siden 1950. De har også sett på artsmangfoldet de siste 1 000 årene, basert på alt fra fangsttall til arkeologiske data, i Nordsjøen, Østersjøen og ti andre kystregioner verden over.
- Allerede nå har 29 prosent av fiske- og sjømatartene kollapset; det vil si at fangsten er redusert med 90 prosent. Det er en veldig klar trend, og den er aksellererende, sier Worm. - Hvis den langsiktige trenden fortsetter, kommer alle fiske- og sjømatartene til å kollapse innen 2048.
KAN REDDES
Men det er ikke for sent, ifølge forskerne: Med bedre forvaltning av bestandene, vern av nye områder og tettere kontroll av forurensningen, er det mulig å snu utviklingen. I New York Times sammenligner Worm det med elefanten, tigeren og neshornet, som ble reddet fra utryddelse da forskere fant ut at de var utryddelsestruet.
Fiskerinæringen internasjonalt deler ikke forskernes bekymring. - Bestandene varierer naturlig, sier det amerikanske National Fisheries Institute i en uttalelse. - Nå pågår det globale anstrengelser for å redusere eller eliminere fiskemetoder som ikke er bærekraftige. Men den økte bevisstheten er rett og slett ikke disse spådommene realistiske, sier fiskerianalytiker Howard Johnson til magasinet Time.
Heller ikke den norske fiskeriministeren frykter forskernes skrekk-scenario. - Jeg tror ikke det går så langt som at havene blir tomme for fisk i 2048. Men det avhenger av at vi klarer å forvalte bestanden på en bærekraftig måte, og det er en økende bevissthet rundt denne problemstillingen, sier Helga Pedersen til Dagsavisen.