Nyheter
Godtefrie kasser
REVETAL I VESTFOLD: Menys beste butikk er også den første uten godter ved kassene. Kjøpmann Martin Gran mener impuls-effekten er oppskrytt, og nøyer seg med aviser.
- Jeg tror vi er eneste butikk i Norge som ikke har hele kasseområdet fullt av varer, sier Martin Gran. Meny-kjøpmannen på Revetal utenfor Vestfold har en butikk som er innredet slik at det er fullt mulig å unngå godterihyllene fullstendig for den som vil slippe unna fristelsen.
LITAGO OG AKVARIUM
Gran mener at butikken er svært så foreldrevennlig. Når familier kommer inn i butikken med barn i den rette alderen, løper de rett bort til melkeskapene. Så er det å trykke på knappen og gi Litago-showet full oppmerksomhet.
Når de voksne har handlet fra seg i første del av butikken, kan barna løpe videre til akvariet ved siden av fiskedisken. Her er fisken til å se på, ikke til å spise. Mor eller far er heller ikke glemt: Halvveis i handleturen har de muligheten til å sette seg ned med en kopp kaffe.
HELT UTENOM SJOKOLADEN
Videre mot kassen er det mulig å legge ruten slik at sjokolade- og snackshyllene ikke passeres i det hele tatt. Det er et tilbud som er kjekt både for den som har med seg unger i den mest masete alderen, og for den som selv trenger å unngå fristelsene.
Og foran kassene er det rent, ryddig og tomt for usunne impulsvarer. - Det er klart det går an å selge mye hvis det står ved kassen. Men hvis tyggegummien ligger et annet sted, dropper ikke de som skal ha det, å kjøpe det av den grunn, sier Martin Gran.
Han er i ferd med å bli pionér på hyllefronten også andre steder. Gran har sett seg lei på melkeeksponeringer som aldri ser helt fulle ut. Nå prøver han å sette meieriproduktene over i hyller med fem prosent helling. På den måten kan betjeningen fylle inn bakfra, og foran ser det alltid fullt ut.
- Sammenlignet med å stable om hele tiden, bruker vi ikke lenger tid selv om vi fyller i hyller, sier han.
SPARER PÅ LAGER
Martin Gran skiller seg også ut med varebestillingene.
- Mange får varer tre-fire ganger i uken. Vi bestiller én gang. Da kommer industrien og fyller på. Vi sparer tid, og det er letter å holde trykk i butikken på den måten, mener han. Det hjelper å ha god lagerplass, også. Han sparer for eksempel store penger på bare å bestille brus i de periodene det er kampanjer og lave priser å hente. Når kampanjene er over og lageret fremdeles velfylt, blir det fort ekstra kroner å hente i brutto.
Kundene viser at de setter pris på innovasjonene på Meny Revetal. På den siste kundeundersøkelsen av 140 Meny-, Ultraog Centra-butikker ligger Revetal helt på toppen.