Nyheter

Halvering av Lykke-overskudd

Familiekonsernet I. K.Lykke i Trondheim, som blant annet eier Bunnpris-kjeden, fikk et 2010-overskudd på 31,3 millioner kroner før skatt. Det er 56 prosent lavere enn året før, skriver Dagens Næringsliv.

Publisert Sist oppdatert

Lykke-konsernet omsatte i fjor for 2,603 milliarder kroner, en vekst på 4,3 prosent. Driftsoverskuddet ble 39 millioner kroner, en nedgang på 34,1 prosent. Og før skatt ble det mer enn en halvering for den tidligere pengemaskinen fra Trondheim. Bunnpris omsetningen er en god del høyere, blant annet på grunn av kjøpmannseide butikker som har franchiseavtaler med Lykke. Ifølge reportasjen i Dagens Næringsliv omsatte kjeden for 5,1 milliarder kroner i fjor.

Det sterke etableringstrykket har kostet, og nå girer selskapet ned et par hakk selv om målene står fast. Det har du tidligere lest i Handelsbladet FK. Etter det Handelsbladet FK erfarer, har Trond Lykke engasjert seg sterkere enn før for å få lønnsomheten tilbake.

– Vi når ikke målene våre innen 2015, og må bruke lenger tid. Men målene er de samme som før, sier Christian Lykke til Dagens Næringsliv.

Lykke forklarer nedturen i resultatene på denne måten.

– Det har vært en tøff vekstperiode, og tallene våre ble i fjor dratt ned av de mange etableringene. Når man har 20 butikker som går med halvannen million kroner i underskuddd, vises det igjen i regnskapene. I tillegg har lønnskostnadene økt over hele linjen. Vi må bli flinkere til å styre kostnadene, sier Christian Lykke til Dagens Næringsliv.

Fra nyttår er det klart for overgang fra Norgesgruppen til Rema 1000 når det gjelder innkjøp og distribusjon. I intervjuet flagget Christian Lykke nok en gang budskapet om at overgangen vil gi bedre lønnsomhet enn før.

– Overgangen fra Norgesgruppen til Rema vil bli altoppslukende for oss i år. Vi er sikker på at valget er rett, og skiftet skal også vises i resultatene etter hvert, sier Christian Lykke til DN.

Reportasjen i Dagens Næringsliv er på to sider, men den mest aktuelle saken i forbindelse med overgangen til Rema 1000 er ikke nevnt med et ord. Som du tidligere har lest i Handelsbladet FK så vil ikke Bunnpris Møre uten videre være med over til Rema 1000. Det foregår for tiden sonderingen for å finne ut om butikkene kan fortsette med lokale grossister (som er eid og deleid av Norgesgruppen), selv om resten av laget går over til Reitan.

Powered by Labrador CMS