Nyheter

HK-medlem saksøker Lime-butikk

En tidligere ansatt har stevnet en Lime-butikk for retten for ulovlig avskjed, ulovlig arbeidskontrakt og for ikke å ha fått utbetalt lønn, skriver frifagbevegelse.no.

Publisert Sist oppdatert

HK-medlemmet begynte å jobbe i butikken 1. juni i fjor. Ifølge arbeidskontrakten hennes skulle hun jobbe 37,5 timer i uka. Slik ble det ikke.

– Jeg fikk beskjed om at jeg måtte jobbe seks dager i uka, bortsett fra tirsdag. Hver dag måtte jeg sende tekstmelding til sjefen for å få vite hvor og når jeg skulle jobbe den dagen, forteller kvinnen, som ikke vil stå fram med navn og bilde, til NRK.

Sjefen hun forholdt seg til skal ha vært Sajjad Hussain, eieren av Lime-kjeden som nå sitter i varetekt, og ikke den daglige lederen og styrelederen i butikken. Lønna var på 15.000 kroner i måneden, flere tusen mindre enn vanlig i handelen. Til å begynne med fikk hun utbetalt 10.000 kroner kontant, angivelig fordi regnskapsføreren var på ferie.

I august i fjor spurte hun Hussain om å få jobbe dagvakter i helgene eller få fri annenhver helg.
– Du har ikke familie her. Finn deg en annen jobb, skal hun ha fått til svar i en tekstmelding.
Dermed var arbeidsforholdet over, i alle fall i først omgang. I september begynte hun å jobbe i butikkene i igjen, etter å ha fått avslag på andre jobbsøknader. Kvinnen ble gravid, og i januar ble hun 50 prosent sykmeldt på grunn av bekkenløsningsplager. – Jeg klarte ikke å gå på jobb. Da sa han at «vi driver ikke barnehage», forteller kvinnen til NRK.

Saken går nå til retten, etter at HK aldri fikk svar på lønnskravet de sendte til Sajjad Hussain på vegne av kvinnen tidligere i år. Det er butikken, ved styrelederen i selskapet som er saksøkt.

Powered by Labrador CMS