Nyheter

Ikke ansett Terje Johansen!

«Det hører ingen steder hjemme at «kassa på Rimi» skal være et fast uttrykk, en betegnelse på lavstatusyrker.»

Publisert Sist oppdatert

Terje Johansen får ikke jobb. I et intervju med Dagens Næringsliv sier den tidligere direktøren og stortingsrepresentanten for Venstre at han nok kunne fått jobb i kassa på Rimi, men at da ville nedturen blitt for stor. Vi ville nok se på enhver produktiv jobb som en opptur i forhold til Johansens fire år på tinget, men innrømmer villig at den holdningen kan skyldes fordommer eller manglende kunnskaper.

Icas Christian Sulheim er lei seg på vegne av kjedens mange dyktige medarbeidere, og Rema-sjef Geir P. Solstad er indignert, rapporterer VG. Det er bra. Det hører ingen steder hjemme at «kassa på Rimi» skal være et fast uttrykk, en betegnelse på lavstatusyrker, brukt på samme måte som «dasstømmer» og «vaskekjerring» ble i forrige århundre.De ansatte i kassa er butikkens ansikt utad. I mange tilfeller er de direkte avgjørende for om kunden kommer tilbake eller om hun velger å handle et annet sted. En dyktig, vennlig og blid medarbeider setter kundene i godt humør og lyser opp hverdagen for både kunden og arbeidsplassen. En sur og lite serviceinnstilt medarbeider i kassa kan være det lille som skiller mellom pluss og minus i mange butikker.

Det er flere grunner til at butikkjobb har for lav status. En av dem er den store gjennomtrekken. Den skyldes til dels at arbeidstidene gjør det til en typisk ekstrajobb for studenter eller andre som ikke satser på noen varig karriere i bransjen. Samtidig er det åpenbart at butikker og kjeder selv kan gjøre noe for å heve statusen til medarbeiderne sine, både ved å gi dem enda mer utfordrende arbeidsoppgaver og ved å se fordomsfritt på lønnssystemene og arbeidsforholdene sine.I april samles verdens dagligvarebransje for første gang til en egen konferanse for å se nettopp på bransjens og medarbeidernes status. Det blir spennende, og vi skal ikke se bort fra at norsk dagligvarehandel også trenger en slik samling for å diskutere hva som kan gjøres.

Når det gjelder Terje Johansen, kan vi godt forstå at han for tiden ikke får jobb. Det er svært få arbeidsplasser som trenger hovne snobber. Hvis en arbeidssøker stiller med holdninger som gir inntrykk av at han er nettopp det, vil han falle fullstendig igjennom i de fleste ansettelsesprosesser.Tidligere stortingsrepresentanter burde føle et ekstra ansvar for å ikke drive skittkasting om enkelte yrker. Først den dagen Johansen forstår dét, burde Rimi vurdere å lære ham opp til en kassejobb.

Powered by Labrador CMS