Nyheter

Innovasjon og aktivitet skaper

? Det er flere faktorer som har forårsaket den positive trenden i markedet. Det aller viktigste er aktørenes aktiviteter. Dette er et marked som er påvirkelig i den forstand at det er mulig å tilføre markedet verdi gjennom produktutvikling, innovasjon og markedsbearbeiding.

Publisert

Aktivitetsnivået er veldig høyt, og høy innovasjonstakt har også bidratt mye. Det lanseres nye produkter og produktforbedringer hyppig, og det brukes mye penger på kommunisere dette både gjennom massemediene og gjennom personlig rådgivning i den enkelte butikk.Slik forklarer adm. dir. i Lilleborg, Torkild Nordberg utviklingen i markedet de siste årene.

Reagerer på høy aktivitetHan er ikke i noen tvil om at veksten vil fortsette.? Det er jeg helt sikker på, for markedet reagerer på aktivitetene våre. Kommer vi med nyheter og bedre produkter, vil veksten fortsette, men det er også et par andre faktor som vil trekke i positiv retning. Det ene er at stadig yngre forbrukere interesserer seg for hygiene og kosmetikk. Det andre er at de som blir eldre interesserer seg for det lengre. Man er i dag opptatt av utseendet sitt hele livet, sier Nordberg.Direktøren trekker frem hudprodukter som et viktig vekstområde.

To farger på en gang? Hudpleie er i vinden. Alle typer hudprodukter øker. Solprodukter varierer med været, men folk er blitt flinkere til å beskytte seg, så også dette markedet er i vekst. Hårfarge har også hatt stor aktivitet. Motetrendene går klart i retning av stadig mer farge. Mange nøyer seg ikke lenger med å ha en hårfarge. De vil ha to på en gang. Mye av dette skjer dog ved hjelp av frisører, men også hjemmebruk øker kraftig. Kosmetikk til lepper, negl og øyne har også en positiv utvikling. Den trenden forsterkes gjennom at tilgjengeligheten øker fordi dagligvarehandelen åpner stadig flere drugstore konsepter innen supermarkedsprofilene sine, sier han.

Blitt mer bevisstAt dagligvarebransjen ikke har greid å spise mer av andelene til faghandelen det siste året, mener Nordberg skyldes at faghandelen i det siste har svart på tiltale. Han er ganske fornøyd med det initiativet kjedene har tatt.? Vi kan alltid ønske oss en enda tyngre satsning, men dagligvarehandelen er blitt mer bevisst. Drugstore-konseptene har de håndtert bra, og de har en fornuftig holdning til at dette krever en annen driftsmetode. De har både hatt respekt, tempo og energi til å drive dette frem, og det er vi fornøyd med, sier Lilleborg-direktøren.Han forteller at det kreves innsats om man vil lykkes med en storsatsning på kategorien.? De som har drugstoreprofiler trenger en bevisst og dedikert person til å ta seg av dette på heltid, sier Nordberg.

Tidskrav virker innNår det gjelder fremtidens trender, tror han at kravet om at man skal spare tid vil påvirke produktutviklingen i stadig større grad.? Folk er ekstremt opptatt av å spare tid, og de er også opptatt av tid på en annen måte, nemlig i den forstand at produktene våre forventes å levere resultater øyeblikkelig. Man lover i dag ytelser på mye kortere tid enn det som var vanlig før. Umiddelbar levering, både av produktresultatet og av produktene i seg selv er et krav, og dette er forbrukerne villige til å betale mye for. Jeg tror også folk er blitt relativt egosentriske. De er opptatt av seg selv og sine egne behov, og vil derfor ha produkter som passer akkurat deres personlighet. Dette vil gi et mer fragmentert sortiment i fremtiden, sier han.

Powered by Labrador CMS