Nyheter

«Kjørepils» skaper debatt

Motorførernes Avholdsforbund reagerer på Sagene Bryggeris «Kjørepils».

Publisert Sist oppdatert

– Dette er et veldig uheldig og spekulativt navn. Å koble kjøring og alkohol er uakseptabelt, selv om dette produktet er uten alkohol, sier generalsekretær Elisabeth Fjellvang Kristoffersen i Motorførernes Avholdsforbund til NRK.

Organisasjonen arbeider for at det skal være trygt å ferdes i trafikken og at man skal slippe å bekymre seg for å møte en ruspåvirket sjåfør i trafikken. De ønsker også at ingen skal bli skadet eller få fatale skader som resultat av ruspåvirket kjøring.

– I gamledager var promillegrensen 0,5 og da kunne man ta seg en pils før man kjørte bil. Dette ble kalt en kjørepils, sier daglig leder Knut Johannessen ved Sagene Bryggeri til NRK.

Nå som grensen er 0,2 ønsker Oslo-bedriften å gå i bresjen for å innføre alkoholfri kjørepils. De er godt fornøyd med navnevalget.

– Vi synes det er et fint navn, sier daglig leder ved Sagene Bryggeri.

Powered by Labrador CMS