App-utviklere: Tor Ingar Nordby (t.v.) og Martha Nordby (t.h.) fra Joker Hedalen har vært med på utviklingen av den nye mobil-appen for lokalmat, sammen med prosjektleder Vigdis Myhre Næsseth (i midten). (Foto: Merkur)

Nyheter

Lokalmat- app for nærbutikker

En ny app skal sørge for at informasjon om lokalmat i distriktsbutikkene kommer frem til kundene.

Publisert Sist oppdatert

Små lokale butikker har ofte mye spennende lokalmat å by på, men det er ikke alle som vet om det. Appen Finn-Nyt skal gjøre det enklere for nye og gamle kunder å finne lokalbutikk og nyte lokalproduserte varer og matopplevelser.

Oppdatert på utvalget

– Med finansiering fra Merkur og Fjellnettverket har vi fått utviklet en lokalmat-app som kan brukes av hyttefolk og tilreisende for å orientere seg om lokalmattilgang i butikker i fjellregionen, sier prosjektleder og Merkur-konsulent Vigdis Myhre Næsseth og Glenn Larsen, teknisk ansvarlig i Fossekall AS, til Merkur-programmets eget nettsted.

Med Finn-Nyt kan folk søke opp butikker i det området man skal reise til, eller ferdes i, lagre sine «favorittbutikker», og holde seg oppdatert om utvalget av lokalmat til enhver tid.

– Finn-Nyt er Norges aller første butikk- og lokalmat-app med hovedfokus på fjellregionen i Sør-Norge. Appen vil kort og godt gjøre det enklere å finne og nyte lokalmat, derav også navnet, sier prosjektleder Vigdis Myhre Næsseth.

Pilotprosjekt

Finn-Nyt gjør det mulig for lokalbutikkene som deltar i pilotprosjektet, å nå ut med lokalmatprodukter som finnes eller kan bestilles i lokalbutikken.

– Vi håper dette skal gi en vinn-vinn- situasjon. For butikken fordi det skaper mer aktivitet, og for kunden som får en bedre opplevelse av å være i det aktuelle området. Og ikke minst for produsenten som forhåpentligvis opplever økt etterspørsel etter sine produkter. Undersøkelser viser at hytteturister og andre besøkende ønsker bedre tilgang på lokalmat i de områdene de ferdes, sier Vigdis Myhre Næsseth.

Utviklerne jobbet hardt for å få den første versjonen av mobil-programmet klart til påsken. Det er aktuelt å utvikle Finn-Nyt videre etter hvert som flere butikker registrerer lokalmat, og appen kan rulles ut i større områder.

Gratis-app

I første omgang er Finn-Nyt tilgjengelig for butikker i utvalgte områder av Valdres, Høvringen i Gudbrandsdalen og Bruvoll i Skjåk. I tillegg er den tilgjengelig i Vaksdal på Vestlandet. Den er gratis å bruke og gratis å laste ned fra Google Play, Play Butikk eller App Store.

– Finn-Nyt vil definitivt bidra til å løfte frem lokalbutikkens betydning og lokalmatens fortreffelighet i en og samme funksjon. Appen bidrar til at distriktsbutikker får etablert en kommunikasjonskanal for å informere om tilgangen på bærekraftige lokale produkter som gagner alle. I fellesskap bidrar de til å løfte frem lokalmatprodusenter og norsk matkultur som kan gi dem økt omsetning og bedre driftsgrunnlag, mener Glenn Larsen i Fossekall.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 16.0px; font: 14.0px Arial; color: #444444; -webkit-text-stroke: #444444}span.s1 {font-kerning: none}

Powered by Labrador CMS