Nyheter

Mindre svinn i norsk varehandel

I Norge er det beregnet at 1,26 prosent av varehandelsomsetningen gikk bort i svinn det siste året. Det tilsvarer 3,5 milliarder kroner, en nedgang på 3,8 prosent sammenlignet med 2009.

Publisert Sist oppdatert

Det viser tall fra årets «Global Retail Theft Barometer» som ble lagt frem i dag.

Globale detaljvaretyverier beløp seg i perioden 1. juli 2009- 30. juni 2010 til 87,5 milliarder euro, tilsvarende 725 milliarder kroner. Det er en nedgang på 5,6 prosent fra året før. Nedgangen i Europa var på 4,4 prosent, mens svinnet i Norge altså gikk ned med 3,8 prosent.

Det siste året utgjorde dermed svinnet i norsk varehandel i overkant av 3,5 milliarder kroner, eller 1,26 prosent av brutto omsetning. – Det utgjør 1 165 kroner per husstand, sier Erik Øhlschlägel i Checkpoint, som presenterte undersøkelsen i dag.

Men mens det totale svinnet i Norge har gått ned, økte tyverier utført av butikktyver og leverandører. I Norge står butikktyver nå for 49,5 prosent av svinnet, mens leverandører står for 6,3 prosent. Den neste største kilden er egne ansatte, med 28,4 prosent (ned fra 29,5 prosent i fjor). Interne feil har hatt en nedgang fra 17,9 til 16 prosent i samme periode.

På Europa-oversikten ligger Norge på 7. plass på de med minst svinn. I Norden er det svenskene som stjeler mest. Der ligger svinnprosent på 1,34.

2010-studien viser videre at forhandlere økte sine utgifter til forebygging og sikkerhet med 9,7 prosent, til nærmere 22 milliarder euro globalt sett. – Sammenhengen mellom økte sikkerhetsutgifter og en global nedgang på 5,6 prosent i svinn er høyst signifkant. Det viser viktigheten av at vi fortsetter utviklingen av programmer for minimalisering av tap, sier professor Joshua Bamfield ved Senter for Retail Research og forfatter av studien.

De mest populære varene å stjele på global basis er i følge undersøkelsen blant annet barberingsprodukter, kosmetikk og parfyme, mobiltelefoner, alkohol, ferskt kjøtt, dyre matvarer, elektriske tannbørster, barnemat, kaffe, dvd-er, klær, elektroniske småting og klokker.

Powered by Labrador CMS