Nyheter
Narasinfri Prior-kylling i Meny
I dag lanserer Prior og Meny en kylling som ikke har fått ett eneste gram narasin i fôret.
Narasin er et antibiotikalignende stoff som er blitt brukt preventivt, altså for å unngå sykdom i kyllingbesetningene. I senere tid har bruken fått mye medieopperksomhet, der mange har uttalt seg med skepsis om praksissen. Den nye Prior-kyllingen vil imidlertid ikke være behandlet med noen form for antibiotika.
Den første besetningen uten bruk av narasin ble slaktet onsdag denne uken, og i dag er kyllingen for første gang i salg i butikk.
– Vi har lyttet til forbrukernes ønsker og krav, og er glade for at vi allerede nå kan tilby dem en Prior-kylling som ikke har fått narasin i fóret. Dette er et gjennombrudd som befester norsk kyllingproduksjon som verdensledende, sier konsernsjef Arne Kristian Kolberg i Nortura i en pressemelding.
Startskuddet for salg går i dag med et testsalg på Meny Mosseporten. Så snart produksjonen er tilstrekkelig økt, vil all Prior-kylling produsert for Meny være narasin- og antibiotikafri. I tillegg skal den nye Meny-kyllingen få mer plass i kyllinghusene. Hensikten er å bedre dyrevelferden.
– Kundene har vært bekymret for kyllingen. Vi har tatt bekymringen på alvor og lanserer nå et renere produkt, sier Meny-sjef Vegard Kjuus.
– Våre kunder vil spise sunnere og renere produkter. Kylling er en råvare vi ønsker å satse på. Den nye kyllingen er med å befeste Meny som landets ledende kvalitetskjede. Vi er glad Prior er offensive og satser sammen med Meny, sier Kjuus i pressemeldingen.
Nortura deltar i forskningsprosjekter på alternativer til narasin og gjennomfører en omfattende utfasing av narasin som fôrtilsetningsstoff. Kyllingen vil i stedet vaksineres slik at dyrenes egen motstandskraft mot sykdom styrkes. Før jul starter Nortura et eget prosjekt for å styrke fremdriften i arbeidet med å fjerne narasin. Målet er at Norturas kylling er narasinfri innen utgangen av 2016.