Nyheter

Nestlé kutter buregg i hele verden

Verdens største matvarefirma, Nestlé, har offentliggjort at de kutter buregg fra produktene sine. Dette gjelder alle de 189 landene Nestlé opererer i.

Publisert Sist oppdatert

Vedtaket er et resultat av samarbeid med medlemmer i Open Wing Alliance, blant annet foreningen Anima - Stopp dyremishandling, heter det i en pressemelding fra sistnevnte.

Anima håper nå at vedtaket til Nestlé kan skape ringvirkninger i hele den globale eggindustrien.

– Det forventes at den nye dyrevelferdspolicyen deres vil øke presset på at matvarefirmaer, restauranter og grossister også kutter egg fra høner i bur. Dette kan skape enorme konsekvenser for eggprodusenter og høner verden over, heter det i pressemeldingen.

Den bureggfrie policyen blir innfaset i Europa og USA senest i 2020. I Mellom- og Sør-Amerika, Midtøsten, Afrika og Oceania er deadlinen 2025, og målet er samme deadline for Asia.

I Norge er Anima er i dialog med både Coop og flere matvareprodusenter om utfasing av egg fra høner i bur. Burhøns er allerede faset ut hos Rema 1000 og Norgesgruppen.

Powered by Labrador CMS