Nyheter

Nye merkekrav for fiskeprodukter

Fiskeri- og kystdepartementet (FKD) har fastsatt en ny forskrift om merkekrav for fiskeprodukter. De nye kravene skal blant annet gi forbrukerne informasjon om fangstdato for villfanget fisk eller slaktedato for oppdrettsfisk.

Publisert Sist oppdatert

Målet med de nye merkekravene er å fremme høy kvalitet på sjømat gjennom å gi informasjon om fiskeart, produksjonsmetode, fangst- eller slaktedato og fangstområde eller opprinnelsesland for fiskeprodukter. - Forbrukerne har gitt tydelige signaler på at de ønsker mer informasjon om sjømaten. Jeg tror også at dette tiltaket vil bidra til å bedre kvaliteten på den ferske sjømaten, sier fiskeri- og kystminister Helga Pedersen.

Merkekravene vil stille næringsaktørene gjennom hele kjeden overfor krav om holde oversikt over opprinnelse og fangst- og slaktedato. For å gi næringen tid til å tilpasse seg, vil de nye kravene gjelde fra 1. januar 2010.

I tillegg til fangst- og slaktedato vil de nye merkekravene også inneholde krav som allerede er innført i EU. Det betyr at fersk og frossen fisk i disk skal være merket med blant annet art, produksjonsmåte (oppdrettet eller villfisk) og fangstområde. Disse kravene vil gjelde fra 1. august 2009.

Powered by Labrador CMS