Illustrasjonsfoto: Audun Braastad, NTB scanpix

Nyheter

Nytt system skal forenkle datojakten på matvarer

Norgesgruppen utvikler et digitalt verktøy som skal gjøre det enklere å holde oversikt over varer som nærmer seg utgått dato, og begrense svinn.

Publisert Sist oppdatert
(NTB): Systemet som ifølge Dagens Næringsliv nå utvikles, er en håndholdt dataterminal som viser varestrømmen i butikkene, og blir en del av NG-Flyt.

I år vil denne ha en ny funksjon som gjør at kjøpmannen får et tidlig varsel om at en vare nærmer seg utgått dato, slik prisene kan senkes for å få varen solgt. Verktøyet gir også beskjed dersom en vare faktisk har gått ut på dato, og at den må fjernes.

– Butikkene skal ha akkurat det som etterspørres. Ikke for mye og ikke for lite, sier konsernsjef Runar Hollevik i Norgesgruppen til avisen.

Det samlede svinnet i norsk dagligvarehandel i 2016 anslås til 60.000 tonn.

Signe Bunkholt Sæter, kommunikasjonssjef for bærekraft i Norgesgruppen, mener det har skjedd en holdningsendring i kundenes syn på datovarer og at flere kunder kjøper slike nedprisede varer.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS