Nyheter
...og det kommer mer
På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.
I mange år har servicehandelen vært blant Norges og Europas fremste bransjer når det handler om å fornye seg. Det går en ubrutt linje fra de første bensinstasjonene som tok inn pølse og lompe og til Deli de Lucas heder som kjede på verdenstoppen.
Nå er vi godt inne i bransjeglidningens tidsalder, og her har servicehandelen bedre gli enn de fleste. Fra pølseselgende bensinstasjoner og kiosker har servicehandelen glidd videre inn i en verden av for eksempel underholdning, elektronikk, leker og apotekvarer. Det nye er at servicehandelskjedene er i ferd med å prøve ut andre samarbeidsformer enn tidligere. NorgesGruppen stiller med mat hos Shell, og i Danmark har 7-Eleven gått inn med butikker på Q8-bensinstasjoner.
Det er ikke gitt at slike samarbeid om å selge matvarer innenfor bensinpumpene, alltid er den beste løsningen. De norske oljeselskapene er blitt svært flinke til å selge både hurtigmat og dagligvarer, og flere ganger har de ligget foran dagligvarehandelen i fornyelses-løypa. Men det ville vært arrogant å ikke vurdere muligheten for et slikt samarbeid - det vil si om andre kan gjøre akkurat den delen av jobben bedre - fra tid til annen. Det er ingen hemmelighet at Reitangruppen godt kan tenke seg billig bensin som trekkplaster foran butikkene sine. Rema-bensin ble ingen gullgruve. 7-Eleven-butikker på andre selskapers bensinstasjoner, derimot, kan fort bli god butikk. Den dagen 7-Eleven dukker opp for eksempel på norske Hydro Texaco-stasjoner, bør det ikke overraske noen. Det som også er klart, er at bensinstasjoner handler mindre og mindre om bil. Sporadiske fy-oppslag i lokalavisene hjelper ikke: Bilverkstedets plass blir sjeldnere og sjeldnere på bensinstasjonen. Dagens bensinstasjonkunder er ikke i bilmodus, de er i kjøremodus på vei fra A til B. De trenger kjapp mat langt oftere enn de trenger langvarige reparasjoner.
Derimot åpner utviklingen for nye muligheter for differensiering. Innimellom alle kioskene, gatekjøkkenene og små dagligvarebutikkene med bensinpumper foran, er det rom for noen som legger vekten på noe helt annet: En bensinstasjonkjede som samarbeider tettere med en verkstedkjede (type Esso + Mekonomen), en kjede som skiller seg ut på miljøfronten (med satsing på biodiesel, etanol og hydrogen) eller bensinstasjoner som gjør litt ekstra for langtransportsjåfører, mobilkontorister eller turister. Vi kommer til å få se mange forsøk fra kjeder og bensinstasjoner. Sannsynligvis vil noen av dem lykkes. Vi regner med at forskjellen på en gjennomsnittlig bensinstasjon i dag og om fem år, kommer til å være større enn forskjellen på dagens og fremtidens dagligvarebutikk.