Nyheter

Økologisk skolemelk fra Røros

I morgen starter produksjonen av økologisk skolemelk fra Rørosmeieriet. Produktet vil være på plass ved skolene i Bergstaden allerede på mandag.

Publisert Sist oppdatert

– Ja, nå begynner vi med småmelk, konstaterer meieribestyrer Trond Vilhelm Lund ved Rørosmeieriet fornøyd. Småmelk egner seg både til skoler og markedet som selger mat til folk på farta.

– Hele landet kan være aktuelt. Vi distribuerer jo melk til hele landet. Produktet er tilgjengelig gjennom Asko, Rørosmat og Eugen Johansen, reklamerer bestyreren.

– Hvor stort er markedet for økologisk skolemelk?

– Aner ikke. Vårt utgangspunkt er av vi synes ungene lokalt bør få mulighet til å kjøpe lokal melk. Så får historien bli som den blir i forhold til resten av Norge.

– Er det første gang andre enn Tine går inn i skolemelk-markedet?

– Det tør ikke uttale meg om. Men for fersk, økologisk søtmelk tror jeg det er første gangen, sier han. Tine tilbyr en økologisk variant, men det er høypasteurisert melk med bringebærsmak.

Best lokalt

Skolemelken er et direkte resultat av prosjektet «best lokalt» som Rørosmeieriet har dratt igang. De har gått ut til institusjoner og bedrifter i nærområdet og spurt: hva vil dere ha? Røros skole svarte «skolemelk».

Målet med prosjektet er at en større andel av den lokale økologiske melken skal omsettes lokalt.

– Vi har vært i Provence og så hvor stolte de er av produktene sine der. Vi skal ikke være «Norges Provence», hvorfor kan vi ikke være «Verdens Røros»? Vi vil helt klart ut, men først må vi bli best lokalt, sier meieribestyrer Trond Vilhelm Lund.

Han presenterte skolemelk-nyheten under Økologifagdagen denne uken. Beslutningen om å tilby økologisk skolemelk ble tatt i mai. Fredag 14. oktober blir melk ¼-literskartonger for første gang produsert ved meieriet.

Powered by Labrador CMS