Nyheter
På fiskebolletoppen
HARSTAD: Ingen annen butikk selger mer fiskeboller fra Vesterålens enn Coop Obs Harstad. Kundene får konkurrenten til under halve prisen i nabohyllen, men det har ikke fristet mange.
Det har aldri vært noen salgskampanje eller et eneste lokketilbud, men kundene finner veien til hyllene med Vesterålens fiskeboller. Hos Coop Obs Harstad er fiskebollene førstevalget.
- I fjor solgte vi 5 358 store bokser og 617 små bokser med Vesterålens fiskeboller. I år er det av en eller annen grunn en tilbakegang på ett tusen bokser. Jeg vet ikke hva som har skjedd, men det er fremdeles mye, sier hypermarkedssjef Stig Jarl Jensen og blar i salgsoversikten.
Da Jensen fikk vite om butikkens nye spesialiststatus, gikk han inn til dagligvaresjef Andre Haukebøe Windstad og spurte om han kunne gjette hvilket produkt som hadde brakt dem til topps. Det klarte han ikke.
- Vi har fullt fokus på vekst, høy brutto og volum. Da kommer ikke fiskeboller fra Vesterålens øverst på lista, sier Jensen.
- Det er jo litt rart at leverandøren ikke har gjort mer med den sterke posisjonen. Jeg vet ikke hvorfor det ikke er kommet nye produkter, jeg vet ikke engang om de har noe salgsapparat. Jeg bør vel få en telefon når de leser dette, sier Andre Haukebøe Windstad. Han er salgssjef for dagligvarer i hypermarkedet.
- Har du smakt på fiskebollene?
- Smakt? Jeg er oppvokst med Vesterålens!
HALVE PRISEN
Omgitt av kjente og tradisjonsrike merker som Joika og Trondhjems, står Vesterålens fiskeboller til kroner 24,50 på et nokså bortgjemt område i hypermarkedet. Prima kvalitet, står det på etiketten. Fiskeboller fra Coops eget X-tramerke er nærmeste hyllenabo, til under halve prisen.
- Kundene finner frem uansett. Men jeg lurer på hvorfor vi plutselig selger ett tusen bokser mindre enn før? Det er litt for mye til at det er en storkunde som har endret på menyen. Dette må vi følge med på, sier dagligvaresjef Andre Haukebøe Windstad.
INGEN HAR NEDGANG
Coop Obs Harstad har en omsetning på 233 millioner kroner, og 174 millioner kroner av salget er dagligvarer. Veksten i år er på 5 prosent. Da drukner fiskebollene fra Vesterålens på Sortland noe, med et 2006-salg på kroner 137 485.
- Ingen av konkurrentene har hatt noen merkbar nedgang siden vi kom til byen. Så vi drar nok mye folk fra omlandet, men det er nesten så jeg lurer på hvor folk kommer fra, sier Stig Jarl Jensen.
- Jeg skulle gjerne utvidet, det hadde passet godt med et par tusen kvadratmeter til. Hadde vi hatt like stor plass som Obs-en i Tromsø, så hadde vi nok solgt enda mer.
NESTEN MEGA
Før han kom til Harstad og lederstolen i Coop Obs, arbeidet han i to av Prix-ene til Coop Nord i Tromsø. Det var litt tilfeldig at det ble en Obs i Harstad. Planen var at butikken skulle bli en ny Coop Mega. Stig Jarl Jensen er glad for at det ble et hypermarked.
- Harstadværingene er så prisbevisste, og hadde vi vært en Mega, så hadde folk kjøpt ferskvarene her og resten hos andre. Derfor er jeg glad for at det ble en Obs, og utviklingen har bekreftet at valget var riktig, sier Jensen til Handelsbladet FK.
- Når det gjelder fiskeboller, da er det mer enn lavpris som teller?
- Der tror jeg prisen er nokså underordnet.