Nyheter

Sier fra om moden frukt

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

Et blått klistemerke forteller når frukten eller grønnsaken er blitt moden. Klistremerkene kommer til å dukke opp i butikkene om to-tre år, ifølge oppfinneren. Han heter Mark Riley, og er professor ved Arizona-universitetet. Handelen kaster mengder av frukt som ikke blir solgt før den blir overmoden eller som ikke kommer raskt nok til butikken. Og forbrukerne handler ofte produkter de ikke kan bruke.

Klistremerket fra Riley, RediRipe, registrerer etylengassen som kommer fra frukt og grønnsaker når de blir modne. Når det skjer, skifter det farge fra hvitt til blått. Jo mer etylen, jo blåere klistremerke. Bare på epler taper amerikanske produsenter og butikker to milliarder kroner i året på at de plukkes på feil tid eller blir overmodne.

Powered by Labrador CMS