Nyheter

Sier nei til netthandel med taxfree-varer

Helse- og omsorgsdepartementet frarår at det skal bli tillatt å etablere netthandel ved å forhåndsbestille alkoholvarer på taxfree-butikkene på norske flyplasser, melder NTB.

Publisert Sist oppdatert

«Dette er alkoholpolitisk uheldig både fordi det fører til økt forbruk og fordi en enda større andel av det som forbrukes vil komme fra andre kanaler enn Vinmonopolet», skriver Helse- og omsorgsdepartementet i et brev til Finansdepartementet. Bakgrunnen er en klagesak som Finansdepartementet skal avgjøre, etter at Toll- og avgiftsdirektoratet i fjor avslo en søknad fra taxfree-selskapet Travel Retail Norway. Selskapet vil gi reisende mulighet til å forhåndsbestille på internett.

Helse- og omsorgsdepartementet skriver at dersom pris- og produktopplysninger legges ut på internett som del av en slik ordning, vil dette være i strid med reklameforbudet for alkohol. – Uavhengig av gjeldende regelverk, mener Helse- og omsorgsdepartementet uansett at det er alkoholpolitisk uheldig å åpne for forhåndsbestilling av taxfree-varer fra flyplassbutikkene, heter det i brevet.

Powered by Labrador CMS