Nyheter

Siste uka med norske epler

Det er nå bare små mengder norske epler på lager, og disse ventes sluttsolgt i løpet av uka, melder Statens Landbruksforvaltning.

Publisert Sist oppdatert

De siste eplene går ut fra lager i løpet av denne uka. Unntaket er dersom noe er satt av til salg opp mot julehøytiden. Det er aroma som er hovedsort, men det finnes også noe Karen Schneider i det siste kvantumet som selges, melder SLF.

For øvrig er det jevnt over rikelig med lager av norske lagringsgrønnsaker.

Salget av løk går greit, og prisen går opp denne uka. Lagertallene viser stor økning av rødløk, og for å lette trykket på det innenlandske markedet arbeides det med å få til noe eksport. Purre er som følge av press fra importen fortsatt lavt priset i forhold til målpris. Mye purre står ennå ute, og det er tvilsomt om alt kan høstes.

For gulrot er markedet stabilt, og det er ingen endringer i pris. Lagrene er store, men tilpasset behovet utover i sesongen. For norsk kålrot er det i år vesentlig større lagre enn de siste årene, men trolig godt tilpasset etterspørselen. Importert kålrot meldes å være minst like dyr som den norske. Blomkål er det nå slutt på, og det samme kan en si om isbergsalat på landsbasis. Det selges likevel noe isbergsalat på Vestlandet.

Prisen på agurk går litt opp denne uka, og det er nå bare produsenter med lysproduksjon som fortsatt produserer. Det er fortsatt litt spesialtomater igjen i omsetning. Det er luseangrep på veksthussalater, og tilførslene er betydelig reduserte. Inntil videre har ikke dette gitt seg utslag i prisen. Spisspaprika er nå sluttprodusert for i år.

Lagertellingene av poteter viser svært lave beholdninger til konsum. Lagrene av mandelpoteter er også lavere enn i fjor. Disse kan bli enda lavere, ettersom det meldes om stor utsortering som følge av dårlig kvalitet. Dessuten er lagrene av poteter til industri også litt mindre enn i fjor. Prisen på vanlige poteter går opp som følge av små lagre og oppgang i målprisen.

Powered by Labrador CMS