Nyheter

Sjokosurimi-sjokk

KÖLN: Vichiunai Europe lot produktutviklerne få frie tøyler. De kom tilbake med sjoko-surimi. Det er akkurat så godt som det høres ut som.

Publisert Sist oppdatert

- Jeg trodde de tullet da de kom fra PU-avdelingen og sa de hadde laget sjoko-surimi. Det var ikke akkurat den beste kombinasjonen jeg kunne tenke meg, innrømmer salgs- og markedsdirektør Peter Lammertyn i belgiske Vichiunai Europe.

- Men så smakte jeg på dem, og jeg må si jeg ble positivt overrasket, legger han skyndsomt til. Handelsbladet FK klarer imidlertid ikke å få ham til å si at han liker det nye produktet. For i produksjon kom det.

På Anuga var Sweets del Mare krabbestikker med sjokoladesmak det mest omtalte produktet, og køen av nysgjerrige innkjøpere, konkurrenter og pressefolk var lang. Bare i løpet av de få minuttene fagbladet var innom, måtte Lammerty be to tv-selskaper vente.

- Hva er hensikten, hvorfor kan ikke surimi bare smake krabbe?

- Vel, den viktigste årsaken er deg og det faktum at vi står her og snakker om det. Vi ønsker å skape blest om selskapet og surimi som produkt. Vi ønsker å vise at surimi er mer enn krabbestikker, att det kan brukes til det meste. En annen årsak er at vi ser muligheter for det. Kanskje er dette en måte man kan få barn til å spise fisk, eller voksne til å spise sunn snacks på kvelden?

- Har noen tatt det ennå?

- Mange har bedt om vareprøver, svarer Lammertyn kryptisk. - Vil det selge? Jeg vet ikke. Vi håper det, men det kan være det flopper. Vi har en utfordring allerede når man skal velge hylle. Skal det være i nærheten av fisk eller snacks? Jeg aner ikke. Sweets del Mare er kommet langt til potensiell flopp å være. Den kom på fjerdeplass i en innovasjonskåring på fiskematmessen i Brussel. På Anuga i Köln ble den feiret som et av messens mest innovative produkter.

Powered by Labrador CMS