Jonas Yden, Skruf
Nyheter
Skruf kritisk til forslag om nøytrale snusbokser
Ledelsen hos snusprodusenten Skruf reagerer på at helseministerens forslag til «plain packaging» av tobakkprodukter er sendt på høring.
Markedssjef Jonas Yden i Skruf Snus i Sverige reagerer kraftig på helse- og omsorgsminister Bent Høies forslag om nøytralt design på snuspakker.
– Er det ikke påfallende at en helseminister vil nøytralisere snuseskene i håp om at det skal selges mindre snus samtidig som den fremste ekspert på rusmidler i Norge, forskningssjef Karl Erik Lund ved SIRUS (Statens Institutt for Rusforskning), slår fast at snus er positivt for folkehelsen? spør Yden i en pressemelding.
Yden henviser til Lunds kronikk «Tobakk-Norges problematiske forhold til snus» som er publisert på forebygging.no. Her slår Lund blant annet fast at «snus vil ha flere positive enn negative virkninger for Folkehelsen».
– Vi får håpe at myndighetene nå ser at idéen om «plain packaging» ikke hører hjemme i et åpent og opplyst samfunn, sier Yden, som også viser til internasjonale rettigheter som myndighetene må følge.
– Et inngrep som dette vil være i strid med den internasjonale TRIPS-avtalen. Den ivaretar retten som enhver varemerkeinnehaver har til å bruke sitt varemerke. Norge må overholde sine internasjonale forpliktelser også i forhold til TRIPS, sier Jonas Yden.
Yden oppfordrer også norske politikkere og myndigheter til å kaste et blikk mot Sverige.
– Ingen nasjon i Europa har flere snusbrukere enn Sverige per innbygger, men heller ingen nasjon har mindre sykdom eller færre dødsfall relatert til tobakksbruk, hevder han.