Nyheter

Spiser for mye furan

Den norske befolkningen får i seg for mye av det potensielt kreftfremkallende stoffet furan fra matvarer, konkluderer Vitenskapskomiteen for mattrygghet (VKM). Det gjelder alle aldersgrupper, og spesielt små barn.

Publisert Sist oppdatert

Furan er et fettløselig stoff som lett fordamper. Stoffet dannes ved varmebehandling av mat og bidrar til å gi maten smak. Furan er påvist i en rekke industrielt fremstilte matvarer, blant annet kaffe, hermetikk og forseglede matvarer på glass som har vært varmebehandlet, som hermetiserte grønnsaker, barnemat på glass, pulverbaserte barnegrøter og frokostblandinger.

– De minste barna er mest utsatt fordi barnemat på glass og barnegrøt er en betydelig del av kostholdet, sier seniorforsker Trine Husøy, som har ledet arbeidet med VKMs risikovurdering. 
Hun mener at furan kan ha forekommet i varmebehandlet mat til alle tider. Trolig er det flere og kompliserte mekanismer som ligger bak dannelsen av furan. Det er begrenset kunnskap om hvorvidt hjemmelaget mat kan inneholde like mye furan som ferdigproduserte matvarer.

Dyreforsøk viser at furan skader leveren. Det er registrert økt forekomst av leversvulster hos forsøksdyr som har blitt fôret med furan. – Ut fra tilgjengelige data kan denne kreftformen også være relevant for mennesker, sier Husøy i pressemeldingen fra VKM.

Beregninger viser at barnemat på glass er hovedkilden til furan for 6, 12 og 24 måneder gamle barn. Frokostblandinger er den viktigste kilden for 4, 9 og 13 åringer, og kaffe for voksne. 
VKM har beregnet forholdet mellom en persons inntak av furan og den mengden som gir uønskede helseeffekter i forsøksdyr, for å vurdere om furaninntaket i den norske befolkning kan gi negative helseeffekter. VKM konkluderer med at dagens inntak av furan gir grunn til bekymring i alle aldersgrupper, spesielt for spedbarn og små barn.

Powered by Labrador CMS