Nyheter

Spiser stadig mer løk

Forbruket av løk øker kraftig her. Nå spiser nordmenn i gjennomsnitt rundt 5,5 kilo løk hver i løpet av et år

Publisert Sist oppdatert

– Nå spiser vi nordmenn omlag 27 000 tonn løk årlig, eller rundt 5,5 kilo hver. De siste ti årene har forbruket økt med mer enn 10 000 tonn, sier utviklingssjef Pernille Rød Larsen i Gartnerhallen.

Gartnerhallen, Bama og Bioforsk er nå i sluttspurten med et stort prosjekt for å øke kunnskapen om løk, heve kvaliteten og utvide mangfoldet.

– Prosjektet har også som mål å bidra til å øke forbruket av løk. Det ville være bra for helsa, sier grønnsakforsker Ingunn M. Vågen i Bioforsk.

Gul kepaløk er fortsatt den mest etterspurte. Hittil i år har Bamas salg av denne løktypen økt med 10 prosent. Salget av rød løk har økt med 8 prosent, mens sjalottløk er opp hele 15 prosent.

Powered by Labrador CMS