Nyheter

Svak kjøttvekst i horeca-markedet

Salget av kjøtt og kjøttprodukter til horeca-markedet vokste med 2,6 prosent i fjor. Tilsvarende økning i 2010 var på 1,1 prosent.

Publisert Sist oppdatert

Det framgår av Horeca-rapporten 2012.

Rent kjøtt har totalt en økning på 5,6 prosent og er driveren innenfor kjøtt-kategorien. Stykket kjøtt og hvitt kjøtt øker mest med henholdsvis 8,8 prosent og 8,4 prosent for horeca totalt, skriver bladet Kjøttbransjen.

Bearbeidet kjøtt til horeca opplevde i fjor en liten reduksjon i salget. Denne var på 0,6 prosent mot 0,8 prosent i 2010. Hamburger /løvstek og ferdigmat/kakeprodukter er de to største undergruppene hvor hamburger og løvstek ble redusert med 3,3 prosent og ferdigmat og kakeprodukter økte med 2,4 prosent.

Etter flere år med økning, ble volumet av kjøttpålegg til horeca-markedet redusert med 4,9 prosent i fjor. Snittsalget per kunde har gått ned med nesten 8 kg.

Veksten i innkjøpsverdi av dagligvarer steg i 2011 med 5,3 prosent til tett oppunder 20,4 milliarder kroner, og de siste sju årene har innkjøpsverdien totalt steget med 38 prosent.

I prognosen for 2012 er det forventet en noe lavere vekst, rundt 4,5 prosent. Det gir en prognose på total innkjøpsverdi på nær 21,3 milliarder kroner i 2012.

Powered by Labrador CMS