Nyheter
Tar selgerne til nåde
Etter åtte år kryper Ica til korset. Nå skal selgerne fra industrien slippe inn igjen i Rimiog Ica Nær-butikkene. De kjenner produktene sine bedre, innrømmer innkjøpsdirektør Einar Vatne.
Helt siden 1999 har Ica holdt industriens folk unna butikkene sine. Hyllestabling og kampanjer har de ansatte i Rimi- og Ica Nær-butikkene tatt seg av selv.
SKAPTE SINNE
Beslutningen skapte sinne i industrien den gangen. I ettertid har leverandørene flere ganger vist til Icas fallende markedsandeler, og fra DLF-ledelsen er mangelen på industrifolk i butikkene trukket frem som en viktig del av forklaringen på Icas mangeårige nedtur.
Innkjøpsdirektør Einar Vatne vil ikke uten videre slutte seg til den forklaringen. - Det er en hypotese som de må stå for selv. Tiden vil vise hva det har å si, sier han til Handelsbladet FK. Nå satser Ica altså på å slippe til selgerne i butikkene igjen.
BARE SELGERNE
- Det er snakk om rundt regnet 600 av de 700 butikkene våre der vi nå ønsker selgerne tilbake i butikk. Vi har diskutert dette med leverandørene de siste årene, og de mener at de har noe å tilføre, forteller Vatne.
- Vi har tatt imot utfordringen, sier han. Men Vatne understreker at det bare er selgerne som skal få arbeide i Rimi- og Ica Nær-butikkene:
- Bare selgerne, ikke varepåfyllerne. Den tiden da industrien sto for varepåfylling, er forbi; den jobben gjør vi bedre selv. Men vi vil ha selgerne til å jobbe med kampanjer og følge opp nyheter, sier han.
SNAREST
Vatne fortalte industrien om de nye planene på Icas høstmøte med leverandørene rett før helgen. Han vil gjerne ha på plass selgerne så fort som mulig, men forstår at det kan ta litt tid.
- Nå må vi forhandle. Samtidig må vi ha respekt for dem som ikke vil. Det er jo noen som ikke har selgere i Norge, sier Einar Vatne. Ica vil gjerne ha inn selgere fra 60-65 leverandører. Men noen av dem kommer ventelig til å takke nei.
Da Ica kastet ut selgerne i sin tid, forlangte innkjøperne lavere priser for å kompensere for ekstraarbeidet. Nå ligger det an til at Ica må betale mer for produktene fra de leverandørene som stiller med folk og gjør en jobb i butikk.
Hvor mye, det vil ikke Einar Vatne si noe om. - Nå skal vi forhandle, konstaterer han.
- Industrien kjenner produktene sine bedre. Dette vil sikkert hjelpe oss med vareeksponeringer og varetrykk, og ikke minst å få nyheter kjapt ut i butikk. Det handler om å gjøre butikken bedre. Både vi og industrien vil jo selge mer varer, sier Vatne.