Nyheter
Tjente lommepengene på Ikea-kataloger
ALLSIDIG: Deli de Lucasjef Thor Johansen startet med data og reklame, men fant seg først til rette da han kom inn i dagligvarebransjen.
Det har blitt noen restarter på datamaskiner siden .or Johansen hadde sommerjobb i Hunderfossen i 1985, og var ansvarlig for barne-datasenteret. Noe særlig annen erfaring derfra har han ikke tatt med seg videre i jobben som daglig leder i Deli de Luca.
- Jeg kunne ikke mye data den gangen. Jobben bestod stort sett i å starte maskinene på nytt hvis de hengte seg opp, sier Johansen, som den gang var mest motivert av pengene når han valgte jobb.
Så også med det han husker som sin første ordentlige jobb, da han delte ut reklame til husstander.
- Da var jeg 13 år, og jeg gikk fra postkasse til postkasse i Lillehammer, forteller Johansen, som fikk betalt etter antall og vekt. Jo tyngre, dess bedre betalt. Johansen syns derfor det var bra når Ikea-katalogen kom.
- Den var tung, men vi tjente vel 50 øre stykket, sier Johansen.
Det var først da han begynte på handelsskolen at Johansen tok sitt første steg inn i dagligvare- og servicehandelsbransjen. Som 16-åring søkte han jobb i kassa på Lillehammer Matsenter, men siden han ikke var gammel nok, ble han puttet i kjøttdisken. Der skar han kjøtt og kvernet kjøttdeig opptil 25 timer i uken, ved siden av å gå på skolen.
- Det var veldig moro, og jeg lærte mye, sier Johansen.
Noe av det han husker best, var å få følelsen på hvor mye 100 gram var i hånden. - Jeg ble god på å kjenne vekt i hånden, sier Johansen, som nå helst benytter seg av en vekt. - Man mister fort den følelsen, sier Deli de Luca-sjefen, som egentlig skulle bli revisor.
- Ja, det var planen, men disponenten i butikken mente at jeg ikke kunne stenges inne på et kontor, og oppfordret meg til å fortsette i dagligvaren. Dermed gjorde jeg meg ferdig med videregående og ble kjøttsjef på Bonus på Haugerud, forteller Johansen, som raskt steg i gradene til assisterende butikksjef, og butikksjef, i Einar Staff jr's butikk i Bygdøy allé (som i dag er Rimi). Så var han med Lars Staff og bygde opp Netto-kjeden i Oslo (som ble solgt til Norgesgruppen da den var oppe i 8-10 butikker).
Det var i 1996 at Johansen begynte i 7-Eleven, og ti år siden i år at han begynte å jobbe sammen med Adriano Capoferro, først i 7-Eleven, deretter i Narvesen, og så til slutt i 7-Eleven Skandinavia. I 2003 startet duen Deli de Luca, som har gitt gründerne til salt i grøten, og vel så det.