Nyheter

Trossamfunn sikret seg importkvoter

Fem trossamfunn har sikret seg importkvoter på henholdsvis halal- og kosherslaktet kjøtt.

Publisert Sist oppdatert

Landbruksdirektoratet har nå fordelt importkvotene for kosherslaktet kjøtt (15 tonn) og halalslaktet kjøtt (30 tonn) på fem registrerte trossamfunn. I tillegg er det fastsatt tollsatser for ni ulike typer kjøtt og innmat som importeres på disse kvotene.

Landbruks- og matdepartementet (LMD) har fastsatt forskriftsendringer som gir to nye importkvoter med redusert tollsats for import av kjøtt fra dyr som er slaktet uten bedøvelse, i tråd med religiøse tradisjoner. Slike tradisjoner praktiseres i den jødiske tro (kosher), samt av noen grupper muslimer. Landbruksdirektoratet har nå fordelt de 45 tonnene til fem trossamfunn.

Fem trossamfunn søkte om tollkvote innen fristen 9. mars 2015. Kvotene er fordelt slik:

Halalslaktet kjøtt Trossamfunn: Mengde:Det islamske kultursenter i Nedre Eiker (DIKSIN) 7 500Det islamske kultursenter i Drammen (DIKSID) 9 000Det islamske kultursenter i Stavanger (DIKSIS) 4 500Det islamske kultursenter i Oslo (DIKSIO) 9 000Totalt 30 000

Kosherslaktet kjøtt Trossamfunn: Mengde:Det mosaiske trossamfund 15 000

Powered by Labrador CMS