Nyheter
Ultra-bra i Sandvika
BUTIKKTESTEN: Handelsbladet FKs butikktestere vurderer for første gang en Ultra-butikk. Kundetrykket var så stort at testerne måtte se gjennom fingrene med enkelte hull i hyllene. De lot seg heller imponere over arbeidsinnsatsen.
Ultra i Sandvika ligger på Sandvika Storsenter, sentralt i Sandvika. Storsenteret har akkurat bygget ut store arealer, og er nå enda større enn tidligere.
Ultra ligger i den «gamle» delen av senteret, men nyter godt av å ligge nærme parkeringshuset, og butikken er meget godt besøkt.
Fasade/iInngang
Ettersom butikken ligger inne på senteret, har den bare fasade inn mot senterområdet. Inngangspartiet ligger rett ved rullebåndene som frakter folk ned fra parkeringshuset, og er derfor meget godt synlig for de som kommer inn på senteret med bil. Det store parkeringshuset byr på tre timers gratis parkering.
Lørdag ettermiddag betyr stor aktivitet på senteret, som også gir stor aktivitet i butikken.
Inngangspartiet var ryddig og rent til tross for de store folkemassene. Det var riktignok tomt for kurver da vi kom, men det hadde tydeligvis betjeningen fått med seg, og ny stabel med kurver var på plass etter kort tid.
Sortiment/varepresentasjon
Vel inne i butikken, bar en del av hyllene preg av den store trafikken og pågangen av kunder.
Det var relativt mange huller i utstillingene, men vi mener samtidig at butikken er noe unnskyldt, grunnet det enorme presset. Det var bra med ansatte på jobb, og de som ikke ekspederte kunder fra diskene, var i full gang med å prøve å fylle opp hyllene. Det var til tider vanskelig for betjeningen å komme frem med paller med påfyllingsvarer.
Butikken er stor og krever mye jobb for å fremstå som perfekt til enhver tid. De stedene det ikke var huller i utstillingene, var det bra med varetrykk, og det hele fremsto delikat for kunden.
Med stor butikk har man også mulighet til å ha et bredt vareutvalg, noe denne butikken helt klart har. Mange meter med ferskvaredisker byr på mye inspirasjon og god lukt. Steking av lapper var helt klart et populært innslag, også. Lukten var god og ikke til å unngå, og køen ble også stor foran lappestekepannen.
Butikken som medium
Denne butikken begynner å bli noen år gammel, men har holdt seg godt. Den virker ikke slitt, og den fremstår som ren og hygienisk. Vi følte at butikken kunne virke noe uoversiktlig enkelte steder, med litt trange passasjer og ekstremt mange hyller. Mye av denne uoversiktligheten skyldtes nok i tilegg at det var så mange kunder i butikken, og derfor litt trangt å komme til enkelte steder.
Til gjengjeld var alle hyllene godt merket med skilt på alle ender, slik at det var lett å se hva de forskjellige hyllene inneholdt.
Morsomt var det også med store utgaver av enkelte produkter som stikker ned fra taket, og i hvert fall gir et hint av hva som befinner seg rundt om i butikken.
Det var også god utnyttelse av endereolene som ble brukt til egne torg. Noen ble brukt til tilbud, andre bare for å få fokus på en varegruppe. Egne spotter på endereolene fungerer bra.
Butikken benytter seg av egen farge på tilbudsplakatene for å få dem til å stå litt mer ut fra de andre.
De vanlige prisplakatene hadde blå topp med Ultra-logo, mens tilbudsplakatene hadde rød topp med «Tilbud» i headingen. Dette fungerer bra, og tilbudsplakatene står frem uten å skape kaos i plakatjungelen.
Vi la merke til at enkelte tilbudsplakater hadde gul bakgrunn bak prisen, mens andre ikke hadde det. Gul bakgrunn fungerte helt klart best, men det viktigste er å forsøke å være konsekvent på hvordan plakatene printes ut.
Hygiene
Tross mye mennesker, fremsto butikken som meget ren og delikat. Ferskvarediskene var innbydende, og det var lite søl både foran og bak diskene.
Personell
Det var bra med folk på jobb, og de var å finne over det meste av butikken. Det var dermed mulig å få hjelp om man trengte det.
Alle ansatte bar korrekt uniform og var hyggelige og hjelpsomme. Ingen sure miner å antyde, tross mye stress og arbeid.
Kasse/utgangsparti
Nesten alle kassene var åpne, og alle kundene ble raskt ekspedert. Med så mange kasser åpne ble det nesten ingen kø ved kassa. Slikt gir fornøyde kunder, som jo kan være både stresset og slitne, og bare vil komme seg hjem etter handlingen.
Blide kasseansatte beholdt smilet, og de stilte de rette spørsmålene.
KONKLUSJON
o Ultra Sandvika er en stor butikk med mye varer og en meget stor kundegruppe. o En butikk som har store utfordringer med å holdes 100 prosent til enhver tid, men som helt tydelig har gode rutiner selv på en travel lørdag, som gjør at butikken i hvert fall ikke forfaller helt under det store kundetrykket. o Noe uoversiktlighet enkelte steder, men godt vareutvalg, fine ferskvaredisker, og hyggelig betjening.