Nyheter

Våre gastronomiske ambassadøre

Når dette leses, er det norske kokkelandslaget inne i sine absolutt siste forberedelser før American Culinary Classics. Dette er ambassadører i den gode smaks tjeneste.

Publisert Sist oppdatert

Så seint som i november i fjor tok laget på 11 med seg en hel trailer med norske råvarer til Luxemburg og slo samtlige av sine 24 konkurrenter i Culinary World Cup. De hadde det beste koldtbordet, og fikk samtidig den høyeste poengsummen i begge øvelser totalt - koldtbord og treretters middag.

Dette er kokekunst på høyt nivå. Her snakker vi om utøvere som er like vare på forskjeller som en skiløper på nullføre i snøvær. På samme måte som skiløperens suksess henger sammen med tykkelsen på smørelagene, konsistens og struktur, er også kokkene så finstemte på kvaliteten i råvarene de bruker at det minste avvik oppleves som et problem. Derfor har jeg stor glede av å konstatere at norske kokker som går til topps i topp internasjonale kulinariske konkurranser, gjør det med norske råvarer. Og de blir litt fortvilet når de - som nå i USA - blir forhindret fra å bringe med seg sine egne råvarer. I parentes bemerket er det interessant at nettopp USA, som i WTO-sammenheng har vært så opptatt av mest mulig frihandel med matvarer, har et regelverk for import som hindrer norske kokker å ta med seg egne råvarer.

For innsatsen i Luxemburg i fjor viste at norske råvarer holder høy kvalitet i verdensmålestokk. Alle som maler svart med bred pensel når de snakker om kvalitetsnivå på norskproduserte landbruksvarer, bør ta en nøyere sjekk. Alle som for noen år siden hylte opp om norsk potetkvalitet, kan for eksempel ta en

titt i butikken nå og se hvilket mangfold og hvor mye godt det er å finne nettopp i potetdisken. Jeg har sjekket det ved selvsyn. Her har både produsenter, grossister og butikker gått sammen om å forbedre kvaliteten i alle ledd. Resultatet er veldig bra. Tilsvarende har stadig flere bedrifter enten startet opp på grunnlag av en produktidé, eller kommet fram til

nye produkter gjennom kvalifisert og systematisk produktutvikling. Vi ser det i ostedisken, i spekemathyllene og ikke minst i kjøledisken der fjørfekjøttproduktene ligger. Jeg sier ikke at norske råvarer ikke kan bli bedre. Men det er ikke grunnlag for å fremme en generell klage på norske landbruksråvarer. Det er både snakk om bredde og produkter av toppkvalitet. Norske kokker greier fint å utnytte norske råvarer både fra land og hav til å markere seg i toppen internasjonalt. I juli neste år vil hele Europas kokker få anledning til det samme. Da samles et knippe av de beste til europeisk Bocuse d'Or. På menyen står norsk kongekrabbe og norsk lam. Og neste høst topper Kokkelandslaget sin innsats med sin deltakelse i Culinary Olympics. Da tar de igjen med seg en lastebil full av norske råvarer, fordi de føler det gir dem det beste grunnlaget for å konkurrere. Hvis de kommer tilbake med heder og ære derfra - hvilket ikke er usannsynlig - bør all generell debatt om laber norsk matvarekvalitet stilne av.

Powered by Labrador CMS