Nyheter
Varierende, men lovende
Produktsjef Svein Bekkelund i NorgesGruppen er godt fornøyd med atmospakkeprosjektet så langt.
? Vi har holdt på et par måneder nå i ca. trettifem testbutikker fordelt på Meny, Spar, Centra/Ultra og Kiwi. Salgsresultatene er litt varierende, men det ser lovende ut. Vi har ikke konkludert med noe ennå, men ønsker å teste noe bredere enn det vi så langt har gjort. Vi skal gjennom flere testfaser, forteller han.
Vil trekke opp kategorienBekkelund håper produktene vil skape vekst for hele fiskesegmentet.? Vi håper og tror at vi kan få økt vekt på kategorien totalt. Dette skal trekke opp fisketallet generelt. Jeg tror dessuten vi vil få tilført nye kunder. Dette tar ikke nødvendigvis salg fra ferskvarediskene våre. Vi har testet i butikker med og uten manuell fiskeavdeling, og foreløpig viser statistikken at fiskedisken og disse produktene ikke har noe med hverandre å gjøre. Det er litt merkelig siden det på et vis er det samme produktet, men det virker som om det er nye og helt andre kunder som kjøper ferdig skinn- og benfri fisk.FK: - Atmospakket fisk har endt i fiasko før. Hvorfor tror du det vil gå bedre nå?
Matsikkerhetsfokus gir suksess? Den fordelen vi har nå i forhold tidligere, er alt fokuset på matsikkerhet og kugalskap. Diskusjonen rundt dette er større nå enn noen gang tidligere. Det tror jeg kan bli en medvirkende årsak til at man kan lykkes bedre nå. Jeg vil også tro at det er det som har gjort at markedet for fisk har hatt en positiv utvikling de siste årene, sier han.Foreløpig fører testbutikkene tre sorter. Disse er torskefilet, rødspettefilet og laksefilet. Bekkelund er ikke fremmed for at det vil tas inn flere varianter i sortimentet på sikt. ? Muligheten er der. Det kommet an på hva vi konkluderer med underveis i testfasen. Om det virker fornuftig ligger alt til rette for en slik utvidelse. Det er nær sagt bare å trykke på knappen, sier produktsjefen.Han regner ikke med at NorgesGruppen blir alene om å føre slike produkter.? Jeg tror de andre vil komme etter. Jeg vet at Rema allerede har gått i gang med et lignende prosjekt, sier Bekkelund avslutningsvis.