Nyheter

Venter kraftig vekst for netthandel

Nordmenn setter seg stadig oftere foran en pc for å handle varer, ifølge fersk statistikk. Nå spår flere eksperter nettet til himmels som fremtidig salgskanal.

Publisert Sist oppdatert

– Internasjonalt ser vi en tydelig trend som også vil sette preg på utviklingen i Norge. Folk går oftere online når de skal kjøpe varer. Som regel bruker de en pc, ifølge Rune Mol Slettenes, direktør i revisjons- og rådgivningsselskapet PwC.

Under et møte i regi av Oslo Handelsstands Forening (OHF) onsdag viste han til en bred undersøkelse selskapet nylig har gjennomført i 11 land. Her oppga 80 prosent av de spurte at de handler på nett en gang i kvartalet eller oftere. 60 prosent handler online månedlig.

– Hovedårsakene er pris, lettvinthet, hjemmelevering samt at det er enkelt å undersøke og sammenligne priser på forhånd. Men nettbutikkens funksjonalitet og at virksomheten er til å stole på trekkes også frem som viktig, sa Slettenes.

35 prosent av de spurte mente de vil handle enda mer på nett fremover.

Nettbutikker med spesialisert vareutvalg, som for eksempel sportsutstyr, hadde spesielt stor vekst i 2012. Også nettsalget av datautstyr, elektriske artikler, klær og kosmetikk økte.

– Sannsynligvis vil stadig flere detaljhandelsbransjer bli utfordret av nettet som handelskanal de nærmeste årene. Butikkdriverne kan møte denne utviklingen ved å gjøre seg nytte av nettet selv og ved å videreutvikle fordelene ved fysisk handel, sa utviklingssjef Lars Fredriksen i OHF.

Powered by Labrador CMS