Nyheter

Verden rundt

LØRENSKOG: Fanta tar med verden til norske butikker. De første smakene er inspirert av Thailand og Hawaii.

Publisert Sist oppdatert

Verden over kommer Fanta i mer enn 250 forskjellige smaksvarianter. Nå skal de testes ut på de norske forbrukerne.

- Vi ser at det gir effekt å drive innovasjon, både i form av frekvens og verdi, sier Inger-Mari Nebbenes, som er ansvarlig for Fanta-merket i Norge. Én ting er at hun ser virkningen hver gang det lanseres en ny smak. Men i tillegg regner hun og Coca-Cola med ekstra effekt av Fanta World: Denne gangen er de nye smakene nemlig bare tilgjengelige i et begrenset tidsrom.

BYTTER OFTE

- At de kommer i et konsept, hjelper oss å øke fokus på Fanta og fruktbrus, sier hun. Men samtidig er tanken at kjøpsfrekvensen øker på grunn av at volumet er begrenset.

Nye smaker kommer helt uavhengig av lanseringsvinduene: EAN-kodene er tildelt Fanta World med eller uten sukker, og så lenge kodene er den samme, kan smakene skifte uten ekstra papirarbeid. Smakene til neste lansering er allerede testet ut og klare.

- Det spesielle med testene i markedet er at Fanta World treffer på tvers av alder, sier Inger-Mari Nebbenes. Halvlitersflaskene slår an blant de yngre. - Halvannenlitrene kommer fordi viser at mor, som innkjøper, også vil ha variasjon.

QUIZ MED TUR

Markedsføringen av første runde med verdenssmak, omfatter blant annet quiz på nett med reiser til Thailand og Hawaii som premie. Lave priser er derimot ikke en del av markedsføringen. - Folk ønsker nyheter, og fortjenesten til handelen skal vi ikke ødelegge med å senke prisene, understreker Nebbenes.

Norge er først i Norden med Fanta World-lanseringen, men erfaringene er gode fra andre land. Belgia er inne i tredje lanseringsrunde, og har måttet utvide med større flasker.

Nå har Fanta 7 prosent av brusvolumet i Norge. Hovedkonkurrent Solo har 5,3, ifølge ACNielsentallene som Coca-Cola presenterer.

Powered by Labrador CMS