Nyheter
Vikarierende argumenter og skjulte agendaer
BETENT: Ikke mange dagligvare-spørsmål er like politisk betente som grunnavgiften. Bransjen spriker i alle retninger, og mange opererer med vikarierende argumenter og skjult agenda når de engasjerer seg i debatten.
I spørsmålet om grunnavgift står bryggeri mot bryggeri, parti mot parti og forsker mot forsker. Det eneste de fleste har felles, er at de begrunner synet sitt med hensynet til miljøet. Og kanskje det eneste argumentet som er uklart, er nettopp miljøet.
Frakt eller smelting?
Det miljømessige stridsspørsmålet er hva som er verst for miljøet. Er det å frakte glass- og plastflasker hele tilbake fra butikken, for så å vaske dem og bruke hele flaskene på nytt? Eller er det å presse sammen bokser og flasker, frakte dem komprimert tilbake fra butikken og male dem opp eller smelte dem ned for å lage helt nye bokser og flasker av materialet?
Stiftelsen Østfoldforskning har laget en rapport og konkludert med at de to metodene er omtrent likeverdige. Men det er fullt mulig å bruke rapporten som argument for stikk motsatte syn, og det gjøres da også.
Foreningen sprakk
Bryggeriforeningen har sprukket i denne saken. Den daværende Bryggeri- og mineralvannforeningen var prinsipielt imot avgifter på produktene sine, inkludert grunnavgiften. Men da saken for alvor kom på dagsorden, kom de ulike synspunktene også frem i lyset. Foreningen kunne ikke lenger markere noen felles holdning. Coca-Cola og flere andre andre grunnavgift-motstandere gikk ut av foreningen. Nå er de tilbake i den nye Bryggeri- og drikkevareforeningen, og foreningen er enig om at medlemmene er uenige.
I bryggerinæringen har erkemotstanderne Ringnes og Hansa Borg vært helt enige om at de vil beholde avgiften. Ringnes har tidligere først og fremst vært opptatt av å vinne tid for å kunne omstille seg før avgiften forsvinner, men med ny ledelse er motstanden mer prinsipiell.
I debatten har Ringnes og Hansa Borg gjort felles front med fagbevegelsen og brukt arbeidsplasser som viktig argument.Eventuelt bortfall av grunnavgiften brukes som begrunnelse for å legge ned bryggerier som uansett er i faresonen.Hvis bryggeriene i for eksempel Arendal,Kristiansand eller Trondheim må legges ned for å bedre økonomien, så vil det være svært bekvemt å kunne legge skylden på regjeringen for at arbeidsplassene blir borte.
Beskytter arbeidsplasser
I fagbevegelsen har tidligere Ringnes-tillitsvalgt og RV-politiker Stein Stugu gått i bresjen for å få med seg både forbundet NNN og hele Orklakonsernet den gangen Ringnes var Orkla-eid, på å kjempe mot grunnavgiften. NNN argumenterer med at arbeidsplasser i Norge blir borte hvis glassflaskeproduksjonen blir mindre.
Det som er vel så viktig, som fagbevegelsen sier mindre om, er at grunnavgiften beskytter norske bryggerier mot utenlandsk konkurranse. Dessuten er returordningen på glass- og flergangsplastflasker mer arbeidsintensiv enn nedsmeltingen av engangsflasker. Det gir fagbevegelsen enda et argument som du hører lite om.
Kontroll over distribusjonen
På den andre siden av frontlinjen har den internasjonale giganten Coca-Cola og lokale leverandører som Mack, Lerum og Telemark Kildevann funnet hverandre, med svært forskjellig utgangspunkt som du også hører lite om.
Coca-Cola vil ha mest mulig i boks for å gjøre det norske markedet mer likt resten av verden. Telemark Kildevann solgte storparten av produksjonen til Sverige på engangsflasker tidligere, og er for små til å kunne tappe på to systemer. Også etter at produsenten fant Coca-Cola på enda en måte, og begynte å tappe Bonaqua Silver, er det engangsflaskene som rår.
Handelen, på sin side, kjører beinhardt på forskjellsbehandling og miljøargumenter. Når .omas Angell uttaler at avgiften er i strid med EØS-avtalen, handler det om forskjellsbehandling. Når Trond Kongrød snakker om det store vannforbruket til å vaske tomflasker, er det miljøet det snakkes om.
Men den store effekten for handelen av å bli kvitt grunnavgiften, er muligheten til å få full kontroll over distribusjonen. Flere engangsflasker og aluminiumsbokser er nemlig med på å styrke muligheten til direktedistribusjon; både fordi kjedene har kontroll over direktedistribusjonen og fordi drikke på boks styrker de produsentene som grossistdistribuerer i dag.
Mer å gjøre
Også Norsk Resirk vil bli kvitt grunnavgiften. Pris og miljø er argumentasjonen. Vi hører mindre om at bortfall av grunnavgiften vil føre til flere bokser og flasker som kommer inn under Norsk Resirks ordning, i konkurranse med bryggerienes egen ordning Rentpack.
Dagens regjering har valgt fagbevegelsen og de eksisterende arbeidsplassene, mens opposisjonen på Stortinget satser på handelen og én avgift mindre.
Forskningsmiljøene, på sin side, snakker varmt for mer forskning. Mer forskning betyr at noen må få mer penger til å forske for.
Hvem? De samme forskningsinstitusjonene som ønsker seg mer forskning.